Kredyt podróżniczy kontra karta kredytowa – które rozwiązanie będzie lepsze?

fot. freepik.com

Podróżowanie wiąże się zwykle z kosztami, które bywają trudne do pokrycia z własnych oszczędności. W jaki sposób uporać się z tym problemem i zyskać możliwość skutecznego finansowania własnych marzeń? Dwa popularne rozwiązania to kredyt podróżniczy i karta kredytowa. Co warto o nich wiedzieć?

Korzyści i ograniczenia kredytu podróżniczego

Kredyt podróżniczy jest specjalnym rodzajem kredytu gotówkowego, który pozwala zainteresowanym finansować swoje wczasy. Oferuje szereg korzyści, ale wiąże się także z pewnymi ograniczeniami, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. 

Korzyści

Główne korzyści to:

 • elastyczność spłaty – konsument może dopasować czas trwania kredytu i wysokość jego rat pod własne możliwości;
 • planowanie z góry – zainteresowany jest w stanie zabookować bilety lotnicze i zarezerwować noclegi nawet rok przed terminem wyjazdu;
 • finansowanie marzeń – wczasowicz nie musi rezygnować z urlopu nawet wtedy, gdy aktualnie go na to nie stać.

Ograniczenia

Ograniczenia i wady wynikające z kredytów podróżniczych to:

 • odsetki i prowizje – produkty bankowe nie są darmowe i konsument musi za nie płacić;
 • ryzyko zadłużenia – istnieje szansa, że zainteresowany nie będzie mógł spłacić zobowiązania finansowego, przez co trafi w spiralę długów;
 • uwarunkowanie kredytowe – nie każdy klient otrzyma takie świadczenie np. ze względu na negatywną historię kredytową w BIK.

Zalety i wady korzystania z karty kredytowej w podróży

Karta kredytowa to przypisana do specjalnego rachunku bankowego karta płatnicza, która pozwala konsumentowi płacić pieniędzmi pożyczanymi od instytucji (w czasie rzeczywistym). Zainteresowany dysponuje dokładnie taką kwotą, jakiej potrzebuje, a co więcej, nie potrzebuje jej w żaden sposób planować!

Zalety

Zalety korzystania z karty kredytowej to:

 • okres bezodsetkowy – RRSO dla konsumentów, którzy mieszczą się ze spłatą zobowiązania w terminie 56 dni, wynosi 0%;
 • wysokość rat – jeżeli klient dochodzi do wniosku, że nie będzie go stać na jeszcze wyższe zobowiązanie, może zaprzestać korzystania z karty;
 • wybór sposobu spłaty – zainteresowany spłaca dług w okresie bezodsetkowym, ale nie musi tego robić.

Wady

Do wad wynikających z używania karty kredytowej zaliczyć można:

 • wyższe RRSO – RRSO w okresie prowizyjnym jest większe niż w przypadku np. kredytów gotówkowych;
 • limit karty – granica maksymalnego zadłużenia na karcie kredytowej potrafi być osadzona dosyć nisko (zaledwie kilka tysięcy złotych).

Oprocentowanie i opłaty – porównanie kosztów kredytu podróżniczego i karty kredytowej

Oprocentowanie i opłaty wynikające z używania wszystkich produktów bankowych (mowa zarówno o kredycie podróżnym, jak i karcie kredytowej) zależne są przede wszystkim od sytuacji rynkowej oraz indywidualnych ustaleń poszczególnych instytucji finansowych. Niektóre banki specjalizują się w udzielaniu świadczeń hipotecznych o korzystnych dla konsumentów warunkach, a inne zapewniają ciekawe rozwiązania pod względem prowadzenia konta osobistego lub firmowego.

Przykładowo Crédit Agricole to bank, który w okresie letnim zapewnia nie tylko tzw. wakacje kredytowe (zainteresowani mogą odroczyć ratę posiadanego zobowiązania finansowego), ale także proponuje konsumentom rozwiązania o promocyjnym RRSO. Jest to opłacalne dla obu stron: kredytobiorcy dostają dodatkowe środki pieniężne na wczasy niższym kosztem, a baza klientów Crédit Agricole ulega rozbudowie. 

Zestawiając jednak ze sobą koszty dwóch konkretnych rozwiązań, karty kredytowej i kredytu podróżniczego, co będzie korzystniejsze dla przyszłego wczasowicza? To zależy, przede wszystkim od charakteru i długości wyjazdu.

Karta kredytowa

Karta kredytowa nie generuje żadnych kosztów w sytuacji, w której dłużnik decyduje się na spłatę zobowiązania w okresie bezodsetkowym (który trwa zwykle 56 dni). Po upływie tego czasu musi liczyć się z RRSO wynoszącym 20-30% – to dużo, ale nadal mniej niż w przypadku np. chwilówek.

Okres bezodsetkowy trwa długo, a więc czy karty kredytowe stanowią idealne rozwiązanie? Niestety nie. Mają ustalone limity górne, a te najczęściej sięgają tylko kilku tysięcy. To zbyt mała kwota, aby udać się na wyjazd do Japonii lub USA.

Kredyt podróżniczy

Kredyt podróżniczy zawsze generuje koszty prowizyjne (czasami zdarzają się promocje na 0% RRSO, jednakże jest to rzadkością). Koszt całkowity takiego produktu bankowego wynosi zwykle 10-15%, czyli zdecydowanie mniej niż w przypadku kary kredytowej – przyjmując scenariusz, w którym konsument nie dałby rady spłacić całości zobowiązania w ciągu 56 dni.

Oprocentowanie i opłaty – wnioski końcowe

Sugerując się samym RRSO i mechaniką działania obu produktów można dojść do wniosków, że:

 • kredyt podróżniczy będzie korzystniejszy dla wyjazdów droższych i trwających dłużej, zwłaszcza powyżej 3 miesięcy;
 • karta kredytowa stanie się korzystniejsza w przypadku wyjazdów tańszych i trwających krócej; zwłaszcza gdy całość wczasów da się spłacić w ciągu 56 dni.

Dodatkowe korzyści i ubezpieczenia – co oferuje kredyt podróżniczy, a co karta kredytowa?

Zarówno karta kredytowa, jak i kredyt podróżniczy mogą oferować pewne dodatkowe benefity. Są to często ubezpieczenia podróżne, pakiety pomocy drogowej, programy lojalnościowe i ochrony spłaty długów oraz zakupów – z wszystkiego warto korzystać, ponieważ pozwala to obniżyć koszty podróży, a nawet zaoszczędzić w sytuacjach krytycznych. 

Przykładowo osoba, która zdecyduje się na nabycie kredytu podróżniczego, który zapewni jej pakiet pomocy drogowej, nie będzie musiała przejmować się w sytuacji, w której np. auto odmówi posłuszeństwa poza granicami kraju. W innym przypadku byłaby zmuszona do naprawy lub transportu samochodu do Polski własnym kosztem. Taka konieczność potrafi zniszczyć wczasy, które były planowane od kilku lat, a nawet doprowadzić do ich przyspieszonego zakończenia. 

Innymi słowy, w przypadku podróży krótszych i na terenie państwa polskiego, lepszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Zagraniczne, długo trwające urlopy lepiej zaplanować przy wykorzystaniu kredytów podróżniczych – będą nieocenionym źródłem dodatkowej gotówki.

Artykuł sponsorowany