Kraków gospodarzem 61. Kongresu Stowarzyszenia ICCA

fot. archiwum Urzędu Miasta Krakowa

Wielki sukces Krakowa – w 2022 roku miasto będzie Miastem-Gospodarzem 61. Kongresu Stowarzyszenia International Congress and Convention Association (ICCA).

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, powiedział: „Kongres ICCA jest jednym z najważniejszych wydarzeń w branży przemysłu spotkań na świecie, skupiając co roku około tysiąca najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie organizowania międzynarodowych konferencji i kongresów: destynacji, obiektów, firm PCO i stowarzyszeń. W Polsce będzie gościł po raz pierwszy, co z jednej strony jest dowodem na aktualną, dojrzałą już pozycję naszej branży, z drugiej zaś stwarza ogromne możliwości do dalszego jej rozwoju.”

Proces pozyskiwania kongresu był wieloetapowy i szczegółowy, a rozpoczął się wiosną 2020 roku.

Małgorzata Przygórska-Skowron, Kierowniczka Kraków Convention Bureua działającego w Wydziale ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, podkreśliła: „Samo opracowanie i złożenie oferty miasta w niepewnych czasach pandemii było ogromnym wyzwaniem. Warto wspomnieć, że w czasie etapu selekcji zrealizowano dwie wirtualne wizyty inspekcyjne. Na potrzeby pierwszej z nich, która trwała niemal pięć godzin, w rekordowo krótkim czasie wyprodukowano 4 filmy, zaangażowano ponad 30 podmiotów z branży MICE, a całość transmitowana była na żywo z wirtualnego studia. Dzięki ogromnemu profesjonalizmowi i współdziałaniu wszystkich partnerów działających w host comitee, ostatecznie pokonaliśmy naszych konkurentów – Ateny i Bangkok.”

Sukces ten jest zasługą współpracy lokalnej branży z Kraków Convention Bureau na czele, a także całego zespołu Centrum Kongresowego ICE Kraków, Symposium Cracoviense, CMA Concept Music Art, Alwernia Studios, Starej Zajezdni by DeSilva oraz hoteli Sheraton Grand Krakow, Radisson Blu Hotel Krakow oraz Park Inn by Radisson Krakow. Nieocenione jest także zaangażowanie partnerów z całej Polski, którzy wspierali ofertę miasta. Deklaracje poparcia dla pozyskania wydarzenia potwierdziły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau na czele, Stowarzyszenia SKKP i MPI Poland Chapter, lokalne Biura Kongresów z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Łodzi oraz członkowie ICCA z Polski, w tym firmy: Mazurkas Travel, Targi w Krakowie, Grupa MTP.

Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodał: „W 2022 roku Poland Convention Bureau, działające w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej, świętować będzie swoje 20-lecie a wraz z nim 20-lecie członkostwa w ICCA. To dobry czas, aby podzielić się z delegatami stowarzyszenia ICCA naszym dziedzictwem kulturowym, intelektualnym, polską gościnnością, ale również pokazać nasze najnowsze osiągnięcia, również te dotyczące infrastruktury turystycznej i biznesowej. Wierzę, iż wydarzenie to przyczyni się do odbudowy i dalszego rozwoju polskiego przemysłu spotkań po pandemii Covid-19 i będzie spiritus movens dla naszych przyszłych działań promocyjnych w kraju i za granicą.”

Elżbieta Kantor, dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa zaznaczyła: „Pozyskanie kongresu ICCA do Krakowa jest rezultatem konsekwentnej polityki miasta w zakresie rozwijania turystyki biznesowej. Kolejnym etapem było stworzenie w 2020 roku strategicznego dokumentu „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”. Mierzy się on z potrzebą wypracowania nowoczesnego modelu zrównoważonej gospodarki turystycznej poprzez m.in. budowanie jakości miasta i jego reputacji za pomocą kongresów i konferencji.”

Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków, dodała: „Kongres ICCA, który odbędzie się w Krakowie, jest jednym z kluczowych zadań, którego podejmujemy się, by ugruntować pozycję naszego miasta, jako lidera organizacji wydarzeń biznesowych w tej części Europy. Zapraszamy bowiem do stolicy Małopolski światowej klasy ekspertów i profesjonalistów, którzy decydują o kierunkach rozwoju branży spotkań w skali globalnej. Zamierzamy dobrze wykorzystać daną nam szansę, bo organizacja kongresów i konferencji jest jednym z filarów uchwalonej niedawno Polityki Zrównoważonej Turystyki Miasta Krakowa na lata 2021- 2028. W tę stronę zmierzamy i wiemy, że jest to słuszna decyzja, gdyż turystyka biznesowa już teraz ma istotny wpływ na gospodarkę Krakowa. Ściąganie kolejnych dużych i ważnych wydarzeń jest naszym priorytetem na najbliższe lata.”