Kopalnia Soli Wieliczka – ponad 1,7 mln turystów

archiwum Kopalni Soli

W 2017 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedziła największa w historii liczba turystów – 1 708 131, o 9 proc. więcej niż w 2016 roku.

Kopalnia zorganizowała w ubiegłym roku ponad 350 imprez i wydarzeń.
Do dyspozycji kuracjuszy po renowacji oddano uzdrowiskową komorę Wessel. W różnych rejonach podziemi zabezpieczano ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników – prowadzone prace górnicze i modernizacje służą podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, obiektu i znajdującego się na powierzchni miasta.

Prawie połowę (49 proc.) gości stanowili turyści krajowi, a największy wzrost odwiedzin odnotowali dorośli z zagranicy (stanowili oni 41 proc. zwiedzających, z kolei dorośli z kraju 30 proc., dzieci i młodzież „krajowa” 18 proc. a 10 proc. to młodzież i dzieci z zagranicy).
Najwięcej gości odnotowano z: Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Największą dynamikę przyjazdów odnotowali Belgowie. Nie zabrakło też turystów z tak odległych krajów jak: Surinam, Bahrajn, Brunei, Lesotho.

Największym powodzeniem cieszyła się Trasa Turystyczna, ale i Trasa Górnicza bardzo zyskała na popularności, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Spośród tematycznych ofert najczęściej wybierane były: Solilandia (dla dzieci w grupie lub rodzinnie) oraz Szlak Pielgrzymkowy.

W 2017 w podziemiach miało miejsce ponad 350 wydarzeń, w tym tych o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, społecznym, sportowym, związanych z górniczą tradycją, a także imprez na zamówienie kontrahentów.
Odbyły się m.in. wydarzenia kulturalne (Koncerty Noworoczne, WieliczkArt, festiwale), edukacyjne (np. Zdrowie na 5+), sportowe (m.in. start 6. etapu Tour de Pologne, Gala Boksu), ważne społecznie przedsięwzięcia (m.in. 60-lecie wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, koncert charytatywny „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny).

2017 upłynął pod znakiem ważnych jubileuszy – 25 lat temu nastąpił wyciek na Minie, 10 lat temu z ogromnym sukcesem go zamknięto. Z okazji tej podwójnej rocznicy jesienią w wielickich podziemiach zorganizowano międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim było zagrożenie wodne występujące w kopalniach soli na całym świecie.

Czas intensywnych prac górniczych

Na Trasach Turystycznej i Górniczej renowacji poddano kilka wyrobisk. Na turystycznym szlaku zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia, komora Janowice zyskała nową instalację elektryczną i animacje światło. Na Trasie Górniczej prace prowadzono w komorach Korytno, Gospoda i Janik.
Po dwóch latach prac renowacyjnych do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku oddano komorę Wessel. W przestrzeń zabezpieczonego górniczo wyrobiska wkomponowano funkcjonalne rozwiązania i klimatyczne oświetlenie, a liczba miejsc na podziemne pobyty uległa podwojeniu.

Wieliccy górnicy zabezpieczali w ubiegłym roku m.in. komory: Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb, Kuchnia, Brygida, Rainer, Maria Teresa IV i V, Freitag Tegoroczne prace zabezpieczające pochłonęły prawie 1 tys. metrów sześciennych drewna zwiezionego do podziemi oraz blisko 9 km kotew, wprowadzonych w górotwór. Górnicy poddali renowacji m.in. chodniki: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów, a także przebudowywali wiele innych poprawiając bezpieczeństwo ważnych pod względem technicznym rejonów.

Jednym z priorytetów na co najmniej dekadę jest kompleksowa modernizacja szybów (zapewniają bezpieczną komunikację ludzi, skuteczną wentylację, umożliwiają transport materiałów). W najbliższej dekadzie modernizowane będą: Kościuszko, Kinga i Daniłowicz. Renowacja szybów – zarówno tych służących obsłudze ruchu turystycznego, jak i tych do transportu osób i materiałów, jest niezbędna dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni w przyszłych latach.

W połowie 2018 gotowy będzie przedział schodowy w szybie Paderewski, potem ruszą prace związane z montażem w nim windy. Zrekonstruowane zostanie historyczne nadszybie, zabudowana maszynownia dźwigu. W tym roku rozpocznie się także przebudowa stacji wentylatorów przy szybie Wilson i likwidacja szczelin w „Regisie”. W rejonie „Daniłowicza” ruszy modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W jego sąsiedztwie rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Turystów. W najbliższych latach planowana jest też rewitalizacja Parku świętej Kingi.