Kopalnia Soli „Wieliczka” – gość nr 1 000 000

archiwum Kopalni Soli Wieliczka

To wydarzenie WaszaTurystyka.pl zapowiadała (patrz: Kopalnia Wieliczka – już niedługo gość nr 1 000 000) – wielicką kopalnię odwiedził tegoroczny milionowy turysta. Szczęście uśmiechnęło się do Agnieszki Santos-Jose z Wielkiej Brytanii.

Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA, powiedział: „Międzynarodową sławę podziemia zawdzięczają nie tylko swym unikatowym walorom kulturowym i przyrodniczym, ale też bogatej ofercie turystycznej, leczniczej, eventowej. Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie rekordowy – spodziewamy się nawet 1 mln 350 tys. gości. Milionowego turystę witamy ponad dwa tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym.”

Pani Agnieszka pochodzi z Poznania. Rodzinę założyła jednak w Wielkiej Brytanii. Na Trasę turystyczną wybrała się w towarzystwie męża oraz dzieci – 7-letniej córki oraz 3-letniego syna.
Na panią Agnieszkę czekała beczka soli – uroczystość nie mogła bowiem obyć się bez wielickiej soli, która symbolizuje gościnność i przyjaźń. Specjalnie dla milionowego gościa w pracowni wielickich górników-rzeźbiarzy powstał solny krasnal. Wśród nagród były też kosmetyki z najnowszej linii produktów na bazie wielickiej solanki oraz voucher na usługi i produkty kopalni: pani Santos może wybierać spośród trzech propozycji (zwiedzanie Trasy Turystycznej, Trasy Górniczej oraz tężni, zaproszenie na podziemnego Sylwestra i jeden z koncertów lub pobyt w uzdrowisku wraz z noclegiem na głębokości 135 m).

W samym tylko sierpniu kopalnię zwiedziło 201 tys. turystów, co oznacza, że był to najlepszy pod względem liczby gości miesiąc w całej historii solnego zabytku. Od stycznia do sierpnia najliczniejsi wśród odwiedzających kopalnię obcokrajowców byli Brytyjczycy – przyjechało ich w 2015 roku 55,4 tys. osób (wzrost o 9 proc. w porównaniu z rokiem minionym). Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy z liczbą 43,6 tys. zwiedzających (wzrost o 6 proc.), na trzecim Włosi – 40,8 tys. turystów, na czwartym Hiszpanie – 38,1 tys. osób (wzrost o 36 proc.). Na kolejnych miejscach byli Francuzi – 34,9 tys. turystów, Amerykanie – 24,9 tys. odwiedzających i Koreańczycy – 22,9 tys. osób. Pierwszą dziesiątkę zamknęli Szwedzi, Węgrzy i Rosjanie. Wśród gości kopalni nie zabrakło również turystów z odległych zakątków świata, m.in. Malezji, Rwandy, Kostaryki, Bahrajnu.

Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna, dodał: „Kopalnia Soli „Wieliczka” rozwija również działalność uzdrowiskową. W ubiegłym roku podziemne sanatorium wzbogaciło się o dwie komory (Boczkowskiego i Smok). Na powierzchni uruchomiliśmy tężnię – od połowy marca, kiedy to tężnia ruszyła po zimowej przerwie, z solankowych inhalacji skorzystało już ponad 100 tys. osób.”

Badanie ruchu turystycznego w roku 2014 sporządzone na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wykazało, że jednym z trzech najatrakcyjniejszych w naszym województwie miejsc jest Kopalnia Soli „Wieliczka”. Zwiedzanie tematyczne, zwiedzanie dla dzieci, różne trasy, liczne wydarzenia kulturalne, uzdrowisko i tężnia, baza noclegowa (również podziemna), doskonała gastronomia, wreszcie bogactwo solnych produktów sygnowanych logo wielickiej kopalni – naprawdę jest w czym wybierać.