Koniec wakacji w regionie bratysławskim

materiały prasowe

Ostatni weekend wakacji regionie Bratyslawy zapowaida się niezwykle ciekawie. Turyści mogą odwiedzić kilka imprez: Małą winna uliczkę, Królestow Gęsiny, Święto Gliny – Ceramiczna Modra, Mistrzostwa Spaceman 2017, Dzień Mistrzów ÚĽUV 2017, Trans Dunaj Swim, premiery filmowe w kinie pod gwiazdami „Konematograf Bażant”, dziecięcy festiwal Telekom i wystawę młodych twórców.

Lukáš Dobrocký, dyrektor naczelny krajowej organizacji ruchu turystycznego regionu Bratysława, powiedział: „Królestwo Gęsiny otworzy swoje bramy już po raz drugi i znowu zaoferuje unikalne potrawy kuchni regionalnej. Miejscowość Słowacki Grob 2 września żyć będzie nie tylko gęsina ale i czasami średniowiecza. Królewskie dania zapewni lokalna karczma i lokalni kucharze. Słowacki Grob został ogłoszony Królestwem Gęsiny za czasów Marii Teresy i w tym roku Maria Teresa przyjedzie zobaczyć, jak Królewstwo rozwija się w nowoczwensych czasach. Każdy gośc będzie mógł uczestniczyć w króleskiej uczcie.”

Uroczyste otwarcie Królestwa Gęsiny w Słowackim Grobie nastąpi o godzinie 13. Goście będą świadkami i uczestnikami koronacji króla z udziałem Marii Teresy, królewskiej uczty, festiwalu farmerskiego, będą mogli spróbowac specjałów miejscowej kuchni. Uzupełnieniem programu będą występy.
Ważnym punktem programu będzie parada cechu gęślarzy, którzy zaproszą na tradycyjne dania: pieczona gęś, loksze, duszona kapustę. Do tego będzie podawane lokalne piwo. Na farmerskim festiwalu będzie można kupić domowe wyroby.

W historycznej części misateczka Modra w piątek o godzinie 17 rozpocznie się Wystawa Młodych Twórców. Bedzie ja można oglądać do 17 września.
Od czwartku do soboty również w Modrej odbywać się będzie Święto Gliny i Ceramiki. Będzie można obejrzeć i kupić słynną modrańską ceramikę i oczywiście pobawić się podczas występów i konkursów.
Z kolei w Bratysławie, w sobotę i niedzielę, centrum zostanie opanowane przez szztukę ludową. Twórcy i rzemieślnicy z całego kraju zjadą się, by zaprezentować swoej wyroby, towarzyszyc im będą młodzi adepci ze szkoły rzemieślniczej ÚĽUV, na scenach występoowac będą zespoły ludowe.
Na romanatyczny wieczór filmowy zaprasza Kinematograf Bażant w Szenkewicach. Filmy czeskie i słowackie będą wyświetlane od czwartku do niedzieli od godz. 20.30.
A w Pezinoku w sobotę na placu ratuszowym będzie można popróbiować miejscowych win. Oczywiście będzie temu towarzyszyła muzyka.

www.gob.sk
http://www.kralovstvohusaciny.sk/sk/home