Kompleks hotelowy The Warsaw HUB podniebną galerią

archiwum Ghelamco Poland

Na wysokości 65 m nad ziemią, na wielkoformatowych planszach obiegających dookoła konstrukcję budowanego na warszawskiej Woli wieżowca, zawisło abstrakcyjne dzieło autorstwa uznanego artysty Łukasza Stokowskiego.

Instalacja powstała jako Podniebna Galeria Sztuki w ramach nowej kulturalnej inicjatywy firmy deweloperskiej Ghelamco Poland – HUB Gallery. Wraz z postępującą budową obraz będzie wędrował do góry. Docelowo osiągnie wysokość 130 m i stanie się widoczny z dużych odległości i różnych stron miasta. To pierwszy taki projekt w Europie.
Flagowa inwestycja firmy Ghelamco Poland – The Warsaw HUB – powstaje w biznesowym centrum Warszawy, tuż przy rondzie Daszyńskiego. Docelowo będzie się składać z trzech wysokościowców: 86-metrowego budynku hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych, które połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium wzdłuż ulicy Towarowej.

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, powiedział: „Włączenie naszych inwestycji w tkankę miejską i wykorzystanie ich potencjału do realizacji ważnych inicjatyw społecznych czy artystycznych zawsze było jednym z priorytetów Ghelamco. HUB Gallery wpisuje się w naszą ambicję promowania sztuki dostępnej dla każdego, a nie zamkniętej w murach tradycyjnych galerii czy muzeów. Cieszymy się, że w ramach tego niezwykłego projektu możemy pokazać obraz Łukasza Stokowskiego, jednego z najbardziej interesujących młodych polskich twórców.”

Spektakularna instalacja o powierzchni prawie 1800 mkw. swoją skalą symbolizuje ciągle rozrastającą się, wibrującą tkankę miasta. Można w niej dostrzec światła, neony i kształty budynków. Stokowski celowo deformuje i zaciera wielkomiejski pejzaż w charakterystyczny dla siebie sposób, nazywając to „antyfiguratywną estetyką”.

Łukasz Stokowski, artysta, autor instalacji Podniebnej Galerii Sztuki na The Warsaw HUB, podkreślił: „Od samego początku, kiedy robię już pierwszy szkic, staram się zacierać kształty tak, aby nie przedstawiać nic figuratywnego. Stało się to moją obsesją! Im bardziej zacieram i deformuję znane ludzkiemu oku kształty, tym bardziej płótno wypełnia się plamami kolorów tworząc obraz. Cały ten proces jest fascynujący i skomplikowany.”

Łukasz Stokowski jest malarzem abstrakcjonistą, który w swojej twórczości inspiruje się otaczającą go rzeczywistością, a także architekturą, dorobkiem Bauhausu i nowojorskiej szkoły ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Świadomie stara się łączyć konwencję sztuki wysokiej i użytkowej.