Kolejna edycja Pikniku nad Odrą w Szczecinie już na początku maja

W dniach 7-8 maja na Wałach Chrobrego w Szczecinie, ponownie odbędzie się Festiwal Podróży i Czasu Wolnego Piknik nad Odrą. Tradycyjnie dla wielu stanowi on przygotowanie do rozpoczęcia podróżniczego sezonu. Jednocześnie jest też uznawany za jedną z największych imprez plenerowych na Pomorzu Zachodnim.

To wydarzenie turystyczne łączy w sobie zarówno innowacyjne podejście do promocji regionów, branżowe spotkania networkingowe, jak i elementy imprezy miejskiej. Podstawą dla powstania festiwalu stały się działające nieprzerwanie od 31 lat targi turystyczne Market Tour, które od 2005 roku przybrały formę plenerowego Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogą zapoznać się z ofertami turystycznymi. Co roku impreza odwiedzana jest przez ok. 50-70 tys. osób biorących udział w organizowanych wydarzeniach – wspomnianych targach turystycznych, degustacji w Alei Produktów Tradycyjnych, Wielkim Gotowaniu przygotowywanym wspólnie z regionem partnerskim, atrakcjach dla dzieci, Jarmarku Rozmaitości, rozmowach w festiwalowym studiu i prezentacjach na scenie. Wystawcy natomiast mają okazję do nawiązywania relacji biznesowych podczas wieczoru B2B.

Targi Turystyczne Market Tour

Piknik nad Odrą to przede wszystkim targi turystyczne Market Tour, które są drugimi najstarszymi targami turystycznymi w Polsce. To miejsce do promocji regionów z kraju i zagranicy, touroperatorów czy branży hotelarskiej. Wśród wystawców znaleźć można: krajowe, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, ośrodki wypoczynkowe, hotele, organizatorów turystyki, firmy związane z turystyką aktywną, producentów sprzętu turystycznego i firmy zajmujące się transportem lotniczym, autobusowym oraz promowym. To także przestrzeń dla miłośników aktywnego wypoczynku, pasjonatów historii, ale także osób planujących wyjazd poza granice miasta.

Każdego roku w strefie podróży wystawiają się goście z zagranicy m.in.: Niemiec, Czech oraz wystawcy z Europy Zachodniej i z południa kontynentu. W tym roku regionem partnerskim zostały Czechy Południowe, których reprezentacja przywiezie na Wały Chrobrego kawałek Czech i zaprosi do skosztowania zupy kartoflanej Bramborački. Czesi zaprezentują też swoje regionalne produkty i zaskoczą odwiedzających m.in. występem kobziarzy. Goście będą mieli też okazję odwiedzić powstałe specjalnie na tę okazję muzeum Południowoczesnego i Galerii Południowoczeskiej Alšova. Dodatkowo każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach garncarskich, wybijania monet, czy też podziwiać walizki muzealne uzupełnione o przedmioty ze skansenu archeologicznego Trocnov.

Strefy tematyczne

Piknik nad Odrą przyciąga odwiedzających również dzięki specjalnie utworzonym strefom tematycznym. Jednym z wydarzeń podczas festiwalu jest Wielkie Gotowanie. W tym roku goście poczęstowani zostaną specjalnością Czech Południowych – tradycyjną zupą kartoflaną, zwaną Bramboračka. Inne lokalne produkty i wyroby zaprezentowane zostaną w Alei Produktów Tradycyjnych. W Parku Czasu Wolnego wystawią się firmy związane ze sportem i rekreacją, producenci sprzętu turystycznego, organizatorzy różnorodnych aktywności czy szkoły językowe. Podróżowanie to także poznawanie nowych smaków i kuchni, dlatego festiwalowi towarzyszyć będzie Przystań Food Trucków i Strefa Browarów Rzemieślniczych, gdzie odwiedzający będą mieli okazję skosztować pysznego burgera, curry, meksykańskiego buritto i spróbować rzemieślniczych piw. Spacerując alejkami Jarmarku Rozmaitości będzie można zakupić pamiątki wykonane przez rękodzielników lub ekologiczne kosmetyki. Natomiast dla najmłodszych przygotowany zostanie Ocean Zabawy, czyli strefa z atrakcjami dla dzieci oraz wesołe miasteczka.

Scena Pikniku nad Odrą

Scena Pikniku nad Odrą to też miejsce dla wszystkich utalentowanych ludzi z Pomorza Zachodniego. Do udziału zaproszono artystów, aby tego dnia mogli wystąpić na piknikowej scenie, wśród tysięcznej publiczności. Między innymi pojawią się soliści i zespoły reprezentujące najróżniejsze rodzaje muzyki, tancerze czy cheerleaderki. Na scenie będzie się również mieścić piknikowe studio, do którego zaproszeni będą nie tylko goście, ale też wystawcy. Wszystkie rozmowy i atrakcje będą transmitowane na telebimie oraz na Facebooku Pikniku nad Odrą.

Patronem medialnym wydarzenia jest WaszaTurystyka.pl