Kolejkowo prezentuje Miasto z Piernika

materiały prasowe

Miasto z Piernika w Kolejkowie w Gliwicach to miejsce w którym marzenia stają się rzeczywistością. 3 grudnia światło dzienne ujrzała niepowtarzalna w skali Polski i świata jedyna makieta kolejowa wykonana z… piernika.

80 metrów kwadratowych wypełnionych ponad toną piernikowego ciasta. Wśród prawie 300 domków, ogromnego zamku, kościoła, ratusza, ruchomego młyna przejeżdżają 2 czekoladowe pociągi.
Wypełnione świątecznym zapachem i nastrojem cudowne miasto powstawało pół roku.

Marcin Goetz, piernikarz ze Słodkiej Chatki w Trzcińsku na Dolnym Śląsku, powiedział: “Tworzenie miasteczka było dla nas ogromnym wyzwaniem i przygodą, do którego podchodziliśmy z radością, ale i z pewnymi obawami – w końcu musieliśmy upiec tonę pierników! Teraz mogę stwierdzić, że było warto.”

Budowla miasta pochłonęła ogromne ilości składników. 105 kilogramów miodu, 32 kilogramy korzennych przypraw, 308 jaj, 150 cytryn, 36 kilogramów cukru pudru, 23 kilogramy czekolady to część składników Miasta z Piernika. Równie ogromną częścią był nakład pracy jaki włożyli modelarze, aby przygotować tę nieziemską makietę

Każdy element piernikowego miasteczka był najpierw wypiekany, a następnie odpowiednio przycinany. Zamek zbudowany jest z maleńkich cegiełek, które pojedynczo wycinaliśmy z wielkiego prostokątnego piernika. Później trzeba było wszystko skleić i ozdobnie polukrować. Sam zamek to 3689 miniaturowych cegiełek. Był to naprawdę twardy piernik do zgryzienia – z uśmiechem opowiada modelarz Bartek.

Ręcznie lukrowany każdy element, niepowtarzalne figurki, piernikowe ludziki, zwierzątka i drzewka. Wszystkie wyjątkowe i niepowtarzalne. Raz ciastek puści nam oko, gdzieś mikołaj uśmiechnie się do czekających na prezenty, a nieopodal pozdrowi nas piernikowy konduktor z przejeżdżającej czekoladowej lokomotywy.

Oryginalne miasto, miało też oryginalne korzenie. Pomysłodawca Kolejkowa Jakub Paczyński przyznaje, że pomysł na makietę zrodził się przez przypadek.- “Mój znajomy Marcin Goetz pokazał mi kiedyś piernikowy domek. Był świetny! A że w Kolejkowie jest dużo domów postanowiliśmy dobudować jeszcze więcej. Tym razem z innego materiału, którego nikt jeszcze nigdy nie użył
Nie jest przypadkiem jednak to, że makieta spodobała się licznie przybywającym zwiedzającym.”

Piernikowe miasteczko, aż prosi się o spróbowanie, ale można go próbować jedynie oczami.Prezes Kolejkowa z radością przyznaje, że na wszelki wypadek przygotowano kilka dodatkowych domków.
Miasteczko z Piernika można zwiedzać do końca lutego w Kolejkowie w Gliwicach.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńskiej 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta.

Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.