Kolejkowo po raz trzeci otwiera Miasto z Piernika

Miasto z Piernika po raz trzeci będzie otwarte w Kolejkowie
Miasto z Piernika po raz trzeci będzie otwarte w Kolejkowie /Fot. Kolejkowo

Miasto z Piernika, jedyna taka wystawa na świecie, czeka na turystów we wrocławskim Kolejkowie od 22 listopada 2023 do końca lutego 2024.

To już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu! Każdego roku Kolejkowo buduje piernikową tradycję we Wrocławiu i powiększa wystawę o nowe elementy. Miasto z Piernika robi wrażenie – to ponad 1600 kilogramów aromatycznego korzennego ciasta. W sercu wystawy znajduje się Wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kilogramów miodu i 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych. Miasto jest pokryte lukrem wytworzonym z 421 jajek, 210 cytryn i 465 kilogramów cukru pudru. Ten przepis tworzy miasteczko o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych.

Piernikowe tradycje Dolnego Śląska

,,Historia wypiekania pierników w Polsce ma swój początek 7 lutego 1293 roku na Dolnym Śląsku. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej. Dlatego każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat! – opowiada Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki”

Pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński dodaje:

,,Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły.  Piernik wykorzystywany w Kolejkowie jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Ta praca trwała wiele miesięcy.”

Piernikowe miasto do końca lutego

Miasto z Piernika to także baśniowe postaci stworzone z lśniącego cukru. W tym roku nowością będzie Dziadek do Orzechów i Baletnica, ale znajdziemy też Babę Jagę z kotem czy Jasia i Małgosię.

,,Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów, namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Figurki wybieramy spośród najbardziej świątecznych bajek” – opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019.

Miasto z Piernika otwarte będzie od 22 listopada 2023. Kolejkowo jest czynne również w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego i jego zwiedzanie odbywa się w ramach biletu do Kolejkowa.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczyć tu można ikoniczne miejsca Dolnego Śląska, interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, jeżdżące pociągi i inne pojazdy. Kolejkowo znajduje się w Sky Tower na I piętrze, przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.