Kolejka bieszczadzka będzie kursować w ferie

archiwum kolejka.bieszczady.pl

Bieszczadzka Kolejka Leśna będzie kursować w każdą środę i sobotę podczas tegorocznych ferii.

Prezes fundacji zarządzającej BKL, Mariusz Wermiński, powiedział w rozmowie z agencją PAP: “Zimą jeździmy od pięciu lat. W tym roku, z uwagi na duże zainteresowanie dwa razy w tygodniu. Tak samo jak latach poprzednich, w czasie ferii szkolnych kolejka będzie kursować na trasie Majdan-Balnica-Majdan. Skład ze stacji w Majdanie wyruszy w samo południe, a podróż trwa ok. dwóch godzin. Fundacja jest w pełni przygotowana do organizowania zimowych podróży bieszczadzką wąskotorówką. Mamy m.in. pług do odśnieżania, a w wyremontowanej parowozowni są odpowiednie warunki pracy.
Podróże kolejką w zimowej aurze mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów.”

Parowóz lub lokomotywa spalinowa ciągnie skład liczący zazwyczaj cztery półotwarte wagony. Każdy z nich ogrzewają piecyki, tzw. kozy. Pasażerowie sami dbają o dokładanie do nich drewna. Przed podróżą częstowani są gorącymi napojami.
Według prezesa Wermińskiego, zimowe podróże wąskotorówka mają być dodatkową ofertą dla wypoczywających w Bieszczadach. Podkreślił, że podczas ferii, czyli w drugiej połowie stycznia oraz do końca lutego możliwe jest również zamówienie pociągu przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia.
W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu – codziennie.