Kobiety w turystyce – za mało ich na stanowiskach! Debata na IX Forum Promocji Turystycznej

fot. shutterstock

O tym, dlaczego tak mało kobiet zajmuje eksponowane stanowiska w polskiej turystyce, o problemach z przebiciem się w męskim świecie biznesu turystycznego, o tym czy rola kobiet w turystyce powinna być większa – porozmawiają uczestniczki debaty podczas IX Forum Promocji Turystycznej w „Hydropolis” we Wrocławiu.

W pięciu edycjach Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce ani razu liczba kobiet w „100” nie przekroczyła 27. Nie za sprawą widzimisię kapituły. Po prostu, w polskiej turystyce stosunkowo mało kobiet wybiło się na eksponowane stanowiska. Kobiet w szeroko rozumianej turystyce jest mnóstwo, stanowią większość pracowników biur podróży, samorządów, ale z różnych przyczyn rzadko rządzą.

Owszem, w sektorze MICE (zwanym obecnie przemysłem spotkań i wydarzeń) silnych menadżerek jest dużo, może nawet więcej niż mężczyzn – menadżerów. Kobiety są dyrektorkami hoteli, kilka jest prezesami touroperatorów z pierwszej trzydziestki największych biur w Polsce. Mamy kobiety dyrektorki, prezeski lub właścicielki atrakcji turystycznych, w kilku ROT-ach lub urzędach marszałkowskich również znajdziemy kobiety na wysokich stanowiskach. I prawdopodobnie gros z tych wymienionych, właśnie co roku znajduje się na Liście „100”. A dlaczego to „gros” stanowi jedynie 25-27 proc.?

O tym, ale i o problemach kobiet w pracy (współpracy) w turystyce, porozmawiamy podczas debaty „Debata: Rola kobiet (za mała?) w turystyce”, podczas IX Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się 15 września w „Hydropolis” we Wrocławiu.

Pokażemy kobiety, którym nie tylko udało się zaistnieć w polskiej turystyce, ale które zostały liderkami swoich środowisk. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jest najtrudniejsze dla kobiet w pokonywaniu kolejnych szczebli kariery, jak być twardą i skuteczną w zdominowanym przez mężczyzn świecie turystyki. Odpowiemy na pytanie, dlaczego w XXI wieku startująca w turystyce lub promocji kobieta, traktowana jest gorzej (bardziej lekceważąco) od startującego w tej samej konkurencji mężczyzny.

Udział w debacie wezmą:

  • Leila Ben Arfi, prezeska Best Reisen Group,
  • Alina Dybaś, dyrektorka Premio Travel w Polsce, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej,
  • Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis,
  • Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej,
  • Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie,
  • Elżbieta Szumska, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku,
  • Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektorka Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego,
  • Karolina Warzybok, prezeska Ecco Holiday