KLM rozpoczęły obchody 100. urodzin pod hasłem „Lataj odpowiedzialnie”

archiwum KLM

W ubiegłą sobotę KLM – Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze, dokładnie na 100 dni przed swoją setną rocznicą powstania, uroczyście rozpoczęły obchody jubileuszu. Linia postanowiła skoncentrować uwagę całego świata na przyszłości lotnictwa cywilnego w kontekście klimatu i środowiska. KLM wyznaczył swoją misję, jako lidera zmian w kierunku zrównoważonego lotnictwa przyszłości, zapraszając inne linie, klientów, akcjonariuszy i całą branżę do współpracy pod hasłem “Fly Responsibly”.

7 października 2019 KLM skończy 100 lat, jako pierwszy „stulatek” wśród linii lotniczych, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. Mimo burzliwej historii i olbrzymiej konkurencji, firmie udało się nie tylko przetrwać, ale zbudować jedną z wiodących i rozpoznawalnych marek na europejskim niebie. Było to możliwe dzięki umiejętności podejmowania wyzwań i wykorzystywania pojawiających się możliwości, zdolności do dialogu z partnerami oraz otwartości na innowacje i nowe technologie. O całej bogatej historii KLM można dowiedzieć się więcej ze specjalnej jubileuszowej strony klm100.com – pełnej ciekawostek, fascynujących historii, zdjęć i filmów.

KLM w obliczu narastających problemów klimatycznych czuje się odpowiedzialna za skutki, jakie lotnictwo wywiera globalnie na planetę, wzywa całą branżę lotniczą do współdziałania, tak jak współpracowała sto lat temu w kwestii bezpieczeństwa.
W ramach inicjatywy „Fly responsibly” powstała strona flyresponsibly.klm.com, z której można się dowiedzieć, co KLM zrobił do tej pory i nad czym pracuje w kwestii zrównoważonego lotnictwa.

Są to przede wszystkim prace nad dalszym wykorzystywaniem zrównoważonego paliwa lotniczego, które pozwala zmniejszyć emisję CO2 podczas każdego lotu aż o 85 proc.

KLM był pierwszą linią lotniczą na świecie, która w 2011 roku wykonała pierwszy komercyjny lot na biopaliwie.

Od tamtej pory linia z powodzeniem wykorzystuje biopaliwa i obecnie jest zaangażowana w tworzenie pierwszej w Europie fabryki produkującej zrównoważone paliwo lotnicze, która powstanie do 2022 roku w Holandii. Po drugie, tworząc program „KLM Corporate BioFuel Programme” KLM zaangażował partnerów w postaci wielkich korporacji oraz instytucji rządowych, aby gromadzić fundusze do pokrycia ciągle znacznej różnicy w cenie między paliwem zrównoważonym, a tradycyjnym paliwem kopalnym. Dzięki temu stosowanie biopaliw na większą skalę przez linie lotnicze może być ekonomicznie uzasadnione. Natomiast stworzony przez linię program CO2ZERO umożliwia klientom KLM skompensowanie CO2 wyemitowanego podczas ich podróży lotniczej, dzięki czemu przewoźnik może inwestować gromadzone darowizny na inicjatywy takie jak zalesianie. Na przykład od 2017 roku posadzono 500 hektarów lasów tropikalnych, które pozytywnie wpływają na bilans CO2 w atmosferze.

Poza tym KLM podejmuje inne, liczne działania w trosce o środowisko, takie jak odpowiednia gospodarka odpadami poprzez zaawansowaną segregację śmieci z pokładu i recykling, wymiana zasilanej silnikami diesla infrastruktury lotniskowej na przyjazne środowisku urządzenia na prąd, aż po wspólne prace z Uniwersytetem Technicznym w Delft nad samolotem przyszłości „V-Flying”.

Co więcej, linia zachęca swoich klientów i wszystkich pasażerów do odpowiedzialnego podróżowania. W sekcji „Co ty możesz zrobić” strony flyresponsibly.klm.com – znajdziemy porady, jak każdy z nas może się przyczynić do poprawy stanu klimatu i środowiska. KLM zachęca do minimalizowania śladu węglowego poprzez kompensację CO2 przy każdej podróży, odpowiedzialnego pakowania, aby minimalizując wagę swoich bagaży – zmniejszyć emisję CO2, a nawet do rozważenia alternatywnego, bardziej ekologicznego środka transportu jakim jest pociąg, zwłaszcza przy podróżach na krótkim dystansie.

Prezes KLM Pieter Elbers powiedział: „W ciągu ostatnich stu lat duch przedsiębiorczości KLM i dążenie do innowacji odegrały ważną rolę w przemyśle lotniczym. Okrągły jubileusz jest okazją do potwierdzenia naszego zaangażowania w realizację ambicji KLM: aby stać się najbardziej dbałym o klienta, innowacyjnym i wydajnym europejskim przewoźnikiem, którego cechuje silna determinacją, by sprostać wyzwaniom, które stoją przed nami na każdym etapie naszej działalności. Począwszy od dziś, będziemy zachęcać do współpracy naszą konkurencję i dzielić się z nią doświadczeniem, narzędziami i wszystkim czego nauczyliśmy się na temat zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój w lotnictwie i troska o planetę to dziedzina, w której nie chcemy rywalizować, ale połączyć siły w dążeniu do wspólnego dobra. Od dziś oferujemy za darmo wszystkim innym liniom, opracowane przez nas narzędzie do kompensacji emisji CO2ZERO. W zamian zapraszamy linie do dialogu i dzielenia się z innymi swoimi najlepszymi praktykami na rzecz bardziej ekologicznego lotnictwa przyszłości.”