KLM ekologiczne

Linia KLM na trasach z Amsterdamu na Wyspy Karaibskie – Arubę i Bonaire lata teraz samolotem typu Airbus 330-200 napędzanym biopaliwem. Kolejna proekologiczna inicjatywa holenderskiego przewoźnika ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenie zużycia paliwa dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych silników i lżejszych konstrukcji. Przeloty KLM z wykorzystaniem paliw otrzymywanych ze zużytego oleju spożywczego wspierają, m.in. holenderski rząd, Komisja Europejska oraz producent samolotów Airbus. Karaibski projekt potrwa sześć miesięcy.

Linia KLM oraz holenderski rząd wybrały właśnie Arubę i Bonaire ze względu na prowadzony w tym regionie program zrównoważonego rozwoju, który zakłada, że obie wyspy będą wolna od emisji dwutlenku węgla do roku 2020. KLM jest pionierem w pracach nad użyciem biopaliw w lotnictwie.
W badania nad wykorzystaniem zużytego oleju spożywczego linia zaangażowała się już w 2007 roku. Wraz z Grupą North Sea Petroleum oraz Spring Associates przewoźnik założył konsorcjum SkyEnergy. Od tego samego roku, Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF), doradza konsorcjum w kwestiach ekologicznych. Ważnym etapem w działalności holenderskiego przewoźnika było wykorzystanie biopaliw w regularnych rejsach samolotów pasażerskich. W listopadzie 2009 roku KLM zrealizował pierwszy na świecie lot maszyną zasilaną przez biopaliwo. W przedsięwzięciu wykorzystano Boeinga 747, którego jeden z silników działał na mieszance zrównoważonego biopaliwa i tradycyjnego paliwa lotniczego.

Wszystkie biopaliwa stosowane przez KLM spełniają dokładnie te same standardy, co tradycyjne paliwo lotnicze. Ich zastosowanie nie wiąże się z żadną ingerencją w silnik czy infrastrukturę. Zużyty olej pochodzi z restauracji oraz wielu innych przedsiębiorstw z takich sektorów jak hotelarstwo i gastronomia. Uzyskane w ten sposób odpady są doskonałym materiałem do produkcji biopaliw. Szacuje się, że poprzez wykorzystanie tego rodzaju surowca możliwe jest ograniczenie produkcji dwutlenku węgla aż o 50 procent.

Chloe Marchand, dyrektor generalna Air France KLM w Polsce, powiedziała: „Działania proekologiczne są bardzo mocno wpisane w politykę linii KLM. Wdrażanie biopaliw jest jedynym logicznym wyborem dla przewoźnika, któremu nie jest obojętne środowisko naturalne. W awiacji w tym zakresie nie wchodzą na razie w grę alternatywne źródła zasilania jak baterie słoneczne czy energia wiatrowa. Dodatkowo warto wspomnieć, że stosujemy produkty cateringowe pochodzące z handlu w oparciu o politykę zrównoważonego rozwoju, a opakowania produktów spożywczych serwowanych na pokładach KLM poddają się recyklingowi. W ostatnim czasie, podjęliśmy kolejną inicjatywę w tym zakresie i zaczęliśmy wykorzystywać wełnę z recyklingu z wycofanych już z użycia mundurów załogi do produkcji tkanin obiciowych i wykładzin na pokładzie naszych samolotów.”