Kiwi.com: Włochy i Hiszpania najchętniej wybieranymi kierunkami na majówkę. W tym roku Polacy jeżdżą na dłużej

fot. archiwum Kiwi.com

Według analizy Kiwi.com, majowy weekend w 2023 roku to dobra okazja na wypad za granicę. Wystarczy wziąć jeden dzień wolny od pracy, aby skorzystać z niemal dziesięciodniowego urlopu. Najczęściej wybieranymi kierunkami pozostają Włochy i Hiszpania, a lotnisko w Krakowie cieszy się dużą popularnością wśród polskich podróżników.

Długi weekend majowy dla wielu turystów to moment rozpoczęcia sezonu podróżniczego. Z analizy portalu Kiwi.com wynika, że 25 proc. użytkowników wyszukiwarki wybierze wyjazd trwający nawet dwa tygodnie. Najchętniej wybieranymi kierunkami wciąż pozostają Włochy i Hiszpania.

Nowy trend w podróżowaniu?

Jak wykazały badania Kiwi.com, ponad 70 proc. Polaków obawia się rosnących kosztów podróżowania. Co druga osoba nie rezygnuje z odpoczynku w tym roku i planuje wyjechać przynajmniej w jedno miejsce za granicą. Analiza Kiwi.com wskazuje, że długi weekend w maju coraz częściej wykorzystywany jest przez podróżujących z Polski do tego, by z kilku dni wolnych uczynić nawet dwutygodniowe wakacje – takie plany ma co czwarty użytkownik z Polski.

Najczęściej wybierane kierunki

Lista najpopularniejszych kierunków od lat praktycznie się nie zmienia. Nadal w czołówce pozostaje południe Europy z Włochami (Mediolan) i Hiszpanią (Barcelona), a dodatkowo jak zwykle Wielka Brytania (Londyn), Francja (Paryż), Norwegia (Oslo) i Portugalia (Lizbona). Zmiana, na którą warto zwrócić uwagę, to punkt startowy tegorocznych podróży. Na pierwszym miejscu znalazło się lotnisko Kraków-Balice. Wedle analizy Kiwi.com, oprócz Modlina, oferuje ono najatrakcyjniejsze cenowo połączenia, a także bardzo różnorodne kierunki, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia czy USA. W zbliżającą się majówkę rozpoczynający podróż w Krakowie wybrali krótsze loty i bliższe kierunki.

Ile średnio zapłacimy za lot w majówkę?

Dane Kiwi.com wskazują, że średnia cena, jaką w tym roku użytkownicy płacą za lot na majówkę, wynosi 122 euro na krótkich trasach, w granicach Europy. Chcąc za tegoroczne podróże zapłacić jak najmniej, niemal 37 proc. Polaków ma zamiar wybrać lot w mniej popularnych godzinach – wczesno porannych lub nocnych, które z reguły są tańsze.