Kiwi.com: w tym roku długodystansowe loty cieszą się większą popularnością

fot. Kiwi.com

Marzec to dobry czas na planowanie długiego majowego weekendu, tym bardziej, że w tym roku majówka sprzyja urlopowiczom. Kiwi.com sprawdziła trendy, wśród podróżujących z Polski. Analizy wskazują, że sobota 27 kwietnia jest najchętniej wybieranym dniem na początek urlopu, a Stany Zjednoczone znalazły się w top 5 najczęściej wybieranych kierunków podróży, z Nowym Jorkiem, jako miastem docelowej podróży.

Do długiego majowego weekendu pozostały niecałe dwa miesiące. Warto pamiętać, że im bliżej zbliżającego się weekendu, tym bardziej ceny lotów będą rosnąć. Wedle danych Kiwi, ruch jest coraz większy i zainteresowania majówką poza granicami Polski nie brakuje. W pierwszej piątce znalazły się Stany Zjednoczone. Kiwi.com wskazuje, że co dziesiąty zarezerwowany lot to lot długodystansowy, w tym 43 proc. do Ameryki Północnej i 33 proc. do Azji.

Jak dotąd wśród najczęściej wybieranych destynacji przez podróżujących z Polski znalazły się: Hiszpania, Włochy, UK, Grecja, Stany Zjednoczone. Najpopularniejsze trasy to: Warszaw – Ateny, Warszawa – Rzym, Warszawa – Londyn, Kraków – Paryż, Kraków – Londyn, Warszawa – Nowy Jork.

Kiwi.com wskazuje, że obecnie to sobota 27 kwietnia, jest najchętniej wybieranym dniem na początek urlopu. Dzień wcześniej, 26 kwietnia, króluje wśród podróżujących udających się w daleką, międzykontynentalną podróż, a 1 maja wybierają urlopowicze podróżujący w granicach Europy. Na miejscu spędzimy średnio sześć dni, a w przypadku lotów długodystansowych 11 dni.

Najlepszy czas na tanie loty na majówkę?

Jedną z głównych zasad, którymi warto się kierować przy planowaniu podróży jest czas zakupu biletu. Im wcześniej, tym taniej. Wedle danych Kiwi.com, w przypadku lotów długodystansowych, rezerwacji najlepiej dokonać na około 2-4 miesiące przed planowaną podróżą, z kolei w przypadku lotów krótkodystansowych optymalny czas to 1–2 miesiące przed wylotem. Dlatego marzec to doskonały czas. Nawet jeśli nieoczekiwane okoliczności pokrzyżują nam plany, można liczyć na zwrot środków, za zakupione bilety. Zatem odległy termin nie powinien spędzać nam snu z powiek.

Kiedy możemy liczyć na zwrot środków?

Jeśli w przypadku konieczności zrezygnowania z podróży, z powodu choroby, kontuzji czy nawet śmierci osoby z rodziny linia lotnicza nie zapewni zwrotu kosztów za bilet, wówczas można liczyć na ubezpieczenie podróżne. Ponadto, w zależności od pakietu ubezpieczenia, jaki posiadamy, podróżujący może ubiegać się o zwrot z powodu opóźnienia lotu. Taką opcję oferuje chociażby AXA w pakiecie „Podróż plus”. Od stycznia na platformie Kiwi.com dokonując rezerwacji biletu lotniczego można dodać opcję ubezpieczenia podróżnego. Wszystko w ramach partnerstwa Kiwi.com i AXA CEE, które oferują kompleksowy pakiet dla podróżującego, który chroni go przed nieoczekiwanym.

„Nikt nie lubi martwić się o rzeczy, które mogą pójść nie tak, zwłaszcza podczas podróży za granicę. Nasza współpraca z wiodącym dostawcą ubezpieczeń podróżnych AXA oznacza, że podróżujący jest ubezpieczony na całym świecie i może korzystać w razie nieoczekiwanych okoliczności. W zależności od pakietu ubezpieczenie obejmuje nie tylko koszty leczenia i pomoc, ale także zagubiony bagaż, odpowiedzialność cywilną, opóźnienia lotów, a nawet odwołania” – mówi Eliška Řezníček Dočkalová, wiceprezes ds. obsługi klienta w Kiwi.com.

Metodologia

Rezerwacje dokonane przez podróżujących z Polski do 26 lutego 2024 roku.