Kiwi.com: opcja wyjazdu gdziekolwiek nowym trendem w podróżowaniu

fot. L.Filipe C.Sousa / unsplash

Specjaliści z Kiwi.com sprawdzili, gdzie i za ile podróżowaliśmy w tym sezonie wakacyjnym oraz jakie nowe trendy pojawiły się w podróżowaniu. Jednym z nich są wyjazdy “gdziekolwiek”, które mają za zadanie spełniać parametry finansowe i być przyjazne dla naszego portfela.

Decydując się na wyjazd częściej stawiamy też na spontaniczność, zaskoczenie i swobodę wyboru. Coraz więcej podróżujących organizuje objazdowe wakacje na własną rękę, korzystając z opcji “multi city” – w tym roku z tej opcji skorzystało cztery więcej podróżujących niż w roku ubiegłym.

Podróżujący w tym roku na lotniska docelowe najczęściej wybierali Leonardo da Vinci–Fiumicino, Luton, Stockholm Skavsta, Milan Bergamo oraz Lisbon Portela.

Ochrona przed nieprzewidzianymi okolicznościami i tańsze bilety lotnicze

Kiwi.com odnotowało rosnącą liczbę podróżujących, którzy chcąc ochronić się przed nieprzewidzianymi okolicznościami, jak odwołanie, opóźnienie lotu czy tzw. overbooking, dokonywali zakupu dodatkowych świadczeń, dzięki którym mogą liczyć na odszkodowanie.

W tym roku średnia cena biletu lotniczego była najniższa na przestrzeni ostatnich trzech lat i wyniosła 124 euro, a na krótkich europejskich trasach mogliśmy podróżować średnio za 83 euro.  Rok temu średnia cena biletu wyniosła 136 euro, a w 2019 roku 196 euro.

Sezon wakacyjny, który właśnie dobiegł końca na długo pozostanie w pamięci i zapisze na kartach historii branży turystycznej. Okrzyknięty mianem revenge holidays, aby zrekompensować sobie lata pandemii i lockdownów, w praktyce z uwagi na dużą liczbę odwołanych lotów okazał się pełen przygód dla podróżujących.

Jednak wraz z wprowadzeniem szczepionek i wznowieniem lotów przez linie lotnicze i mimo turbulencji w postaci odwoływanych lotów czy przeludnionych lotnisk, zaufanie do podróży wzrosło i wielu z nas udało się na zagraniczne wakacje.

Specjaliści z Kiwi.com sprawdzili też jak i dokąd podróżowaliśmy w tym roku, a także zestawiła te z trendami z lat ubiegłych. Okazuje się, że w tym sezonie, mimo negatywnych prognoz, nadal mogliśmy latać w bardzo konkurencyjnej i przyjaznej dla naszego domowego budżetu i portfela cenie.

Które kierunki wakacyjne wybieraliśmy najczęściej?

Analiza Kiwi.com wskazuje, że w tym roku wśród najpopularniejszych kierunków, które najchętniej wybieraliśmy na urlop znalazły się: Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja oraz Norwegia.

Do najpopularniejszych tras należą Warszawa-Paryż, Warszawa-Mediolan czy Warszawa-Barcelona. Z Krakowa z kolei najczęściej lataliśmy do Londynu.

2022

2021

2019

1. Włochy 1. Ukraina 1. Londyn
2. Hiszpania 2. Włochy 2. Oslo
3. Wielka Brytania 3. Hiszpania 3. Kijów
4. Francja 4. Grecja 4. Bruksela
5. Norwegia 5. Wielka Brytania

5. Rzym

Średnia cena za bilet:

124 euro

Średnia cena za bilet:

136 euro

Średnia cena za bilet:

196 euro

Nowe trendy w podróżowaniu

Kiwi.com zaobserwowała, że coraz więcej podróżnych korzystało z opcji wyszukiwania “gdziekolwiek”. Opcja ta wyszukuje najkorzystniejsze oferty w dowolne, niesprecyzowane miejsce, w dowolnym terminie, dzięki czemu bilet lotniczy jest w najatrakcyjniejszej cenie. Stawiamy na spontaniczność, elastyczność i wolność wyboru.

Dodatkowo rośnie zainteresowanie podróżami “multicity”, czyli zwiedzaniem wielu miast podczas jednej podróży. Opcja ta pozwala zarezerwować wycieczkę z kilkoma międzylądowaniami na czas powyżej 24 godzin, co umożliwia zwiedzenie każdego miasta, do którego się przybywa. Za pomocą funkcji “multicity” można opracować swój własny plan podróży. W tym roku z tej opcji skorzystało cztery razy więcej podróżnych niż w roku poprzednim.

Ile średnio płaciliśmy za bilet lotniczy?

Wedle wyszukiwarki Kiwi.com w tym roku za bilet lotniczy płaciliśmy średnio 124 euro – to o 52 euro mniej niż w 2019 roku. Średni koszt podróży na krótkich trasach w zasięgu Europy wyniósł 83 euro, podczas gdy w 2019 roku płaciliśmy średnio około 90 euro.

Ponad 30 proc. użytkowników Kiwi.com rezerwacji dokonuje z wyprzedzeniem od trzech tygodni do dwóch miesięcy – ten trend utrzymuje się na przestrzeni ostatnich lat.

Kiwi.com wskazuje, że 38 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn dopasowuje cel podróży do założonego budżetu, a nie budżet do upragnionego celu. Po dokonaniu wyboru kierunku wakacyjnych podróży ponad 30 proc. kobiet i niemal co trzeci mężczyzna chce wydać na wakacje jak najmniej – tak wskazują wyniki badań przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com.

Jesteś przed urlopem? – postaw na październik

Osoby planujące urlop jesienią mogą liczyć na loty w dużo niższej cenie. Bilety we wrześniu są średnio o 21 proc. tańsze (średnia cena około 110 euro), natomiast w październiku i listopadzie cena spada o 32,6 proc. w porównaniu do lipca i sierpnia (średnio 89 euro).

VisitUkraine i Kiwi.com z pomocą dla uchodźców