KE zatwierdza pomoc z PFR dla dużych firm, ale w niższej kwocie

Europejskie firmy turystyczne NET
fot. Mauro Sbicego / Unsplash

W sumie 10 mld zł zamiast 25 mld zł wyniesie łączna kwota pomocy dla dużych firm z PFR. Komisja Europejska zatwierdziła program subwencji dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa. W branży turystycznej na dotacje czekają m.in. duzi touroperatorzy.

Komisja Europejska zatwierdziła drugą część tzw. tarczy finansowej wypłacanej przez PFR. Chodzi o pomoc dla dużych przedsiębiorstw. Jak się okazuje, kwota, na którą zgodziła się UE jest niższa niż zapowiadał premier ogłaszając program pomocowy. Wyniesie łącznie 2,2 mld euro, czyli 10 mld zł. Według rządowych zapowiedzi pula dla dużych firm miała opiewać na 25 mld zł.

„Polski program subsydiowanych kredytów o wartości 2,2 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Mechanizm ten pomoże firmom zaspokoić najpilniejsze potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, a także uruchomić inwestycje i utrzymać zatrudnienie podczas pandemii i po jej zakończeniu. Działamy w ścisłym kontakcie i we współpracy z Polską, tak jak i wszystkimi innymi państwami członkowskimi, po to, by krajowe środki wsparcia mogły być wprowadzane jak najskuteczniej i jak najszybciej, zgodnie z przepisami UE” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager odpowiedzialna za politykę konkurencji.

„Pomoc publiczna w ramach programu przyjmie formę subsydiowanych kredytów oprocentowanych na korzystnych zasadach. Programem, który jest skierowany głównie do dużych przedsiębiorstw, zarządzać będzie Polski Fundusz Rozwoju. Będzie on jednak dostępny również dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które będę spełniać określone przez Polskę kryteria” – czytamy w komunikacie KE.

Czytaj także: Touroperatorzy nadal bez wsparcia z PFR. Mniejsi walczą z systemem, duzi czekają