KE rekomenduje i zapewnia: tego lata będzie sezon turystyczny

Komisja Europejska COVID-19 dyrektywa
fot. OpenClipart-Vectors / Pixabay

Komisja Europejska opublikowała rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii.

Polityka otwierania granic ma być „elastyczna” i ma przewidywać „możliwość powrotu do restrykcji w razie pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej”. Niemniej, Komisja Europejska rekomenduje, aby pod pewnymi warunkami granice były stopniowo otwierane.

Wakacje będą, choć z restrykcjami

„Nasz przekaz jest taki, że tego lata będziemy mieli sezon turystyczny, mimo że trzeba będzie zachować pewne środki bezpieczeństwa oraz ograniczenia” – skomentował komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Państwa członkowskie mają opierać swoje decyzje o otwieraniu granic o trzy kryteria. Pierwszym są dane epidemiologiczne i wytyczne wydawane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Udostępniane mają być interaktywne mapy stanu epidemii w poszczególnych regionach.

Drugim kryterium są możliwości wprowadzenia procedur bezpieczeństwa w miejscach, w których ciężko o zachowanie dystansu społecznego, np. na lotniskach, przejściach granicznych.

Po trzecie, Komisja Europejska przypomina, że priorytet w przekraczaniu granic powinni mieć pracownicy transgraniczni i ich rodziny oraz biznesmeni, a dopiero po nich – turyści.

Sezon nie musi być stracony

„To nie będzie normalne lato… Ale jeśli wszyscy dobrze odegramy swoje role, nie musimy spędzać go zamknięci w domach, nie musi być to też sezon zupełnie stracony dla branży turystycznej” – powiedziała dziennikarzom Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE.

“Chcemy pomóc turystyce europejskiej wrócić do gry, przy zachowaniu zdrowia i bezpieczeństwa. Proponujemy wspólne dla Europy podejście do zarządzania trudnym sezonem turystycznym 2020, a jednocześnie przygotowanie bardziej zrównoważonego i cyfrowego ekosystemu turystycznego na przyszłość” – napisał komisarz spraw wewnętrznych Thierry Breton.

Czytaj także: KE chce jak najszybszego zniesienia restrykcji dla podróży