Kanary droższe, Turcja – tańsza niż przed rokiem

AG

Sporo droższe niż przed rokiem są też Lanzarote oraz Gran Canaria – o 204 i 183 złote, tańsze są kierunki tureckie – średnio o 93 złote, a szczególnie Turecka Riwiera tańsza o 144 złote. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 spadły, ale zaledwie o 1 złoty. Największe spadki cen dotyczyły Gran Canarii i Portugalii – 74 i 64 złote, mniejsze zniżki wystąpiły na Chalkidiki o 145 złotych oraz na Cyprze i Gran Canarii – o 135 i 114 złotych. Skala wzrostów średnich cen była podobna, a największe z nich objęły Cypr – o 109 złotych oraz greckie Korfu, Kos nie najlepiej sprzedającą się Bułgarię, Teneryfę, która jest pod największą presją ze strony tanich linii oraz Synaj – o 48, 31 oraz 26 złotych.

Średnie ceny nadal utrzymują się na nieco wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wynosi teraz 40 złotych, wobec 34 złotych przed tygodniem. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Marsa Alam i Hurghada – o 241, 203 i 167 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, teraz znów wzrosły – do średnio 213 złotych.

Sporo droższe niż przed rokiem są też Lanzarote oraz Gran Canaria – o 204 i 183 złote, co spowodowało, że kolejny raz poszła w górę dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 72 do 83 złotych. Na tle ubiegłego roku znacząco podrożały również kierunki greckie i Bułgaria, a zmiany w różnicy poziomów cen wyniosły odpowiednio – z minus 36 do plus 8 złotych oraz z minus 90 do minus 62 złotych. Nadal na tle zeszłego sezonu tańsze są kierunki tureckie – średnio o 93 złote, a szczególnie Turecka Riwiera tańsza o 144 złote. Jedynym dużym kierunkiem, w którym ceny pogłębiły przecenę wobec ubiegłego sezonu była Tunezja – z minus 39 do minus 77 złotych, co jest niewątpliwie skutkiem prób zachęcenia turystów do powrotu na ten kierunek przy pomocy atrakcyjniejszych ofert.

Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają Neckermann oraz TUI – o średnio 130 i 90 złotych. Oferta tych biur była tradycyjnie postrzegana jako kosztowna, co znacznie pomogło w imponujących karierach rynkowych atrakcyjniejszych pod tym względem konkurentów. Być może są to nowe symptomy zmian w polityce cenowej obu spółek – córek koncernów niemieckich. Mniejsze obniżki, czyli w granicach 40 – 50 złotych wobec ubiegłego roku prezentują obecnie Sun & Fun i Wezyr, a jeszcze mniejsze, rzędu 15 złotych Grecos. Po obniżce cen w ostatnim tygodniu zbliżone ceny do ubiegłego sezonu ma Rainbow Tours, nieco wyższe prezentuje Exim Tours, a istotnie wyższe, po korektach ofert w górę Alfa Star i Itaka. Po sporych ostatnio zmianach obaj rynkowi liderzy nadal plasują się na najlepszych miejscach, jeśli chodzi i ogólną liczbę kategorii w których ich oferta jest najatrakcyjniejsza, ale zamienili się w tej kwestii miejscami. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli największą liczbą najtańszych ofert dysponuje Rainbow Tours (18), a kolejną pozycję zajmuje Itaka (16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star, Wezyr Holidays oraz dość tani szczególnie w niższych kategoriach hoteli oraz na Kanarach i w Turcji Egejskiej Exim Tours – wszyscy po 11 takich ofert. Wśród małych biur nadal tanimi ofertami dysponuje biuro Net Holiday (17).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.