Kampania „Feel Good” pokazuje jak spędzić zrównoważone wakacje

 

 

 

 

 

 

Brandenburgia, spływ Odrą / fot. DZT/Florian Trykowski

Pandemia w znaczący sposób wywarła negatywny wpływ na turystykę. Wprowadzane obostrzenia w celu ograniczenia transmisji wirusa spowodowały zmiany dobrze działających mechanizmów, co wpłynęło na odrodzenie się w zrównoważonego rozwoju. Bowiem turyści coraz chętniej zaczęli przebywać na łonie natury. Dziewicze krajobrazy, zaskakująca kuchnia, a także kompetentni i odpowiedzialni gospodarze to część elementów z jakich można skorzystać w trakcie zrównoważonej podróży.

Kampania Niemieckiej Centrali Turystyki ma na celu wpisanie się w trend zrównoważonych podróży. Mają one skupiać się na trosce o środowisko, lokalną społeczność i zdrowie. Specjalnie utworzona interaktywna mapa pozwoli na wybranie najodpowiedniejszego zakwaterowania spośród 1300 certyfikowanych obiektów, od EcoCamping po luksusowe hotele. Na stronie kampanii umieszczony został specjalny kalkulator emisji CO2, który pozwala na oszacowanie śladu węglowego w podróży, a także zrekompensowanie go za pomocą firm biorących udział w kampanii.

Podróżując pociągiem można doskonale zwiedzać Niemcy / fot. DZT/Julia Nimke

Jak spędzić wakacje w Niemczech, żeby były przyjazne dla środowiska?

Na samym początku warto rozpocząć poszukiwania miejsca docelowego, które będzie odpowiadało naszym wymaganiom. Informacje o miejscach respektujących zrównoważony rozwój znajdują się przede wszystkim w przewodnikach turystycznych lub biurze podróży. Kolejną kwestią jest planowanie podróży. W Europie najlepiej skorzystać z przejazdu pociągiem.

Będąc już na miejscu warto korzystać i wybierać miejsca pozwalające jednocześnie na ochronę środowiska. W Niemczech można bezpłatnie i w łatwy sposób uzyskać czystą wodę pitną z kranu lub znaleźć punkty napełniania w pobliżu. W wielu regionach kawa na wynos jest podawana w opakowaniach nadających się do recyklingu. Warzywa i owoce można kupić bez plastikowych worków i opakowań na wielu targowiskach rolniczych oraz w niektórych supermarketach.

Natomiast jeśli chodzi o przemieszczanie się z miejsca do miejsca, to śmiało można zrezygnować z własnego auta. Aczkolwiek, jeśli nie możemy się bez niego obyć skorzystajmy z wypożyczenia samochodu elektrycznego. Opcja jest łatwa do wyboru i dostępna nie tylko w miastach. Innymi sposobami na poznawanie miejsc i odkrywanie krajobrazów są wycieczki piesze, rowerowe czy też spływy kajakiem. Wiele regionów za pomocą TouristCards umożliwia bezpłatne korzystanie z transportu miejskiego.

Oprócz naturalnych krajobrazów warto odkryć regionalną kuchnię niemiecką. Restauracje wykorzystują również w swoich daniach starannie wyselekcjonowane produkty sezonowe z ekologicznych lub mniejszych upraw. W ten sposób środowisko jest ratowane między innymi dzięki temu, że wybierane są krótsze trasy transportowe, a my zyskujemy nowe doznania smakowe jednocześnie wspierając regionalne rolnictwo. Nawiasem mówiąc, w Niemczech jest również bardzo duży wybór wegetariańskich i wegańskich restauracji.

Kolejnym elementem, jaki przyczynia się do zrównoważonego rozwoju turystyki są spotkania z miejscową ludnością, które sprawiają, że wakacje stają się wyjątkowym przeżyciem. Dzięki nim możemy m.in. zapoznać się z tradycjami miejsc, wziąć udział w kulturalnych i religijnych. A kiedy już wszystko zwiedzimy, czas rozejrzeć się za pamiątkami. Na lokalnych targach i w mały sklepach można znaleźć wiele rzemieślniczych przedmiotów, które na pewno sprawią przyjemność domownikom. Natomiast po powrocie podzielmy się np. w mediach społecznościowych krokami, jakie podjęliśmy, aby odbyć zrównoważoną podróż. W ten łatwy sposób zostajesz ambasadorem podróży przyjaznych środowisku i klimatowi.

Niemcy posiadają bardzo dobrze przygotowane szlaki rowerowe. Drezno, szlak wzdłuż Łaby (Elbenradweg) / fot. DZT/Felix Meyer

Naturalne krajobrazy, ścieżki rowerowe dla poszukiwaczy przygód i piesze wędrówki

Na całym terenie Niemiec rozciągają się niesamowite krajobrazy kulturowe i przyrodnicze. Do wielu z nich przez cały rok można dotrzeć autobusem lub pociągiem. Jednym z takich miejsc jest Park Narodowy Las Bawarski rozciągający się od Doliny Dunaju do szczytu Grosser Arber w pobliżu granicy z Czechami i Austrią.

Odwiedzający mogą poznać „Zielony Baldachim Europy” podczas organizowanych wydarzeń lub podczas samodzielnych podróży eksploracyjnych. Godna polecenia jest wizyta w jednym z sześciu centrów informacji parku przyrodniczego. Na przykład Park Przyrody Sonnenhaus w Zwiesel, który jest zbudowany z odnawialnych źródeł i dworzec kolejowy Eisenstein, na którym znajduje się pięć interaktywnych wystaw.

Drugim z wielu takich miejsc może być Park Przyrody Nadrenii, położony na zachód od miasta Kolonia i Bonn, szczyci się zróżnicowaną scenerią, różnorodnością kulturową i nieskończoną ilością zajęć rekreacyjnych. Lasy, rzeki, jeziora i wzgórza wulkaniczne przeplatają się z płaskimi obszarami wiejskimi i maleńkimi wioskami. Oprócz barokowych pałaców Augustusburg i Falkenlust wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, istnieje również długa lista zajęć sportowych i rekreacyjnych idealnych dla rowerzystów, turystów pieszych, biegaczy, łyżwiarzy i miłośników sportów wodnych. Na południe od parku przyrody leży trzeci co do wielkości region uprawy owoców w Niemczech, w którym odwiedzający mogą również znaleźć wiele restauracji i sklepów rolnych.

Bizony w Parku Narodowym-Bawarski Las /fot. Getty Images /Manfred Gottschalk

Ponad 250 tras rowerowych w Niemczech ukazuje wiele unikalnych atrakcji oraz noclegów przyjaznych rowerzystom. Szlaki łączą wsie i miasta oraz kuchnie i kulturę. Możliwości wyboru jest wiele np. szlak 100 zamków i pałaców. Wędruje głównie przez zielone parki, łąki i pastwiska z ponad 100 zamkami i pałacami po drodze. Cztery połączone pętle, w większości płaskie, a każda o długości od 210 do 310 kilometrów, wiją się przez region Münsterland, głównie w formie oddzielnych ścieżek rowerowych lub asfaltowych. Rowerzyści mogą wybrać, od czego zacząć, a w wielu przypadkach atrakcje są oddalone od siebie o zaledwie kilka kilometrów. Era rycerzy, baronów i książąt przywracają do życia ładne Stare Miasta, ogrody przypominające Wersal oraz budowle w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym to tylko kilka propozycji jakie czekają na turystów.

Rowerem przez region Münsterland / fot. Münsterland e.V./Matthias Duschner

Zostając w mieście również mamy wybór szlaków rowerowych m.in. Szlak Muru Berlińskiego, dzięki któremu można zwiedzić stary Berlin Zachodni. Mur berliński podzielił stolicę Niemiec na 28 lat. Większość szlaku biegnie wzdłuż ścieżek patroli granicznych na zachodzie i ścieżek używanych przez wschodnioniemiecką straż graniczną do patroli na wschodzie. Pętla prowadzi rowerzystów obok ostatnich wież strażniczych, muzeów i pomników, takich jak Bernauer Strasse, przez współczesne centrum miasta i wokół starej granicy. Połączenie natury i dramatycznej historii sprawia, że ​​Szlak Muru Berlińskiego to tematyczna wycieczka po mieście i malownicza trasa w jednym.

Co jeszcze można robić, aby spędzić wakacje i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju turystyki? Można udać się na piesze wycieczki. Wiele tras podzielonych na różne kategorie i sieć szlaków z drogowskazami z pewnością sprawią radość podczas rozpakowania butów trekkingowych w Niemczech. Szlak Zamkowy, Szczytów Dunaju czy też turystyczny wybrzeża Morza Bałtyckiego są nielicznymi szlakami, które zaprezentują nam krajobraz, niezapomniane widoki, a po drodze pozwolą na zapoznanie ze specjałami kulinarnymi.

Kampania „Feel Good” w dalszym ciągu wspiera i rozwija zrównoważoną ofertę niemieckiej turystyki. Nie jest ona ograniczona do konkretnych atrakcji, ale oparta została na turystycznym ekosystemie, który jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wszystkie przedstawione oferty i usługi zostały dokładnie przeanalizowane i sprawdzone w porozumieniu z ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i turystami z poszczególnych krajów związkowych. Można je znaleźć na specjalnie poświęconej tej tematyce stronie internetowej www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html