Kalendarz imprez w szwajcarskich kurortach: Jungfrau i Haslital

Rudi Holzbau

Biura organizujące wyjazdy zimowe do Szwajcarii mogą polecać swoim klientom szereg imprez, od biegu narciarskiego po zabawy na sankach. W roku 2014 Szwajcaria świętuje jubileusz 150-lecia rozpoczęcia turystyki zimowej (150 Jahre Schweizer Wintertourismus).

Warto przypomnieć, że jej prekursorem był Johannes Badrutt, właściciel hotelu, który zaproponował swoim angielskim gościom przyjazd do Szwajcarii na urlop zimowy. Obiecał, że jeśli im się nie spodoba, zwróci im koszty podróży.

Z okazji tego jubileuszu w regionie Jungfrau w Wengen w dniach 26 grudnia 2014 roku do 27 marca 2015 roku odbędą się piątkowe, „Nostalgiczne popołudnia narciarskie” (Nostalgie Skifahren). Każdy będzie mógł się przebrać w dawne ubrania, stare buty i narty, a od doświadczonych instruktorów nauczyć się, jak na tym sprzęcie zjechać po mistrzowsku ze stoku (wengen.ch/en/).

Poniżej lista pozostałych najważniejszych imprez:

Międzynarodowy Bieg Narciarski z Lauberhorn (Internationale Lauberhornrennen), 16 – 18 stycznia 2015 roku., Wengen (region Jungfrau). Najlepsi narciarze alpejscy będą rywalizować na jednej z najdłuższych tras na świecie (www.lauberhorn.ch/en/).

Międzynarodowy Bieg Inferno (Internationale Inferno-Rennen), 21 – 24 stycznia 2015 roku, Mürren (region Jungfrau). Śmiałkowie ścigają się na 15-kilometrowej trasie z Schilthorn (wysokość 2970 m n.p.m,) do Lauterbrunnen (ok. 800 m n.p.m.) (www.inferno-muerren.ch).

Mistrzostwa Świata w Zjeździe na Velogemel (Velogemel World Championships), 1 lutego 2015 roku, Grindelwald (region Jungfrau). Velogemel to tradycyjny, drewniany rower, z płozami zamiast kół, występujący prawie wyłącznie w Grindelwald. Mistrzostwa odbywają się od 1996 roku (www.velogemel.ch).

Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów (International Dog-Sledding Race Gadmen), 21 – 22 lutego 2015 r., Gadmen (dolina Haslital). U stóp przełęczy Susten na trasie 7 i 14 kilometrów co roku ściga się ok. 100 psich zespołów. Można tu zobaczyć takie rasy jak husky syberyjskie, alaskan malamuty, samojedy czy psy grenlandzkie (www.shr-gadmen.ch).

Whitestyle Open, 6 – 8 marca 2015 r., Mürren (region Jungfrau). Zawody dla freeskierów i snowboardzistów, testy sprzętu oraz After Party. Główna nagroda w nocnym konkursie „Night Air” wynosi 10 tys. franków szwajcarskich (whitestyle.ch).

FIS World Cup Telemark 2015, 10 – 14 marca 2015 r., Mürren (region Jungfrau). Zawody narciarstwa telemarkowego pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Organizatorzy spodziewają się zawodników z 14 krajów, w tym Norwegii (kolebki techniki telemark), Niemiec, Austrii, Francji, Włoch i USA (www.fis-ski.com).

Rugenbräu Team Race Meiringen-Hasliberg, 14 marca 2015 roku, Meiringen-Hasliberg (dolina Haslital). Wymagający, 7-godzinny wyścig, w którym 3 osobowe zespoły mają za zadanie przejechać jak najwięcej okrążeni trasy, po to by zebrać jak najwięcej obręczy – w jak najkrótszym czasie. Dopuszczalne techniki to narciarstwo, snowboard i telemark (teamrace.ch).

Swiss Snow Happening, 15 – 19 kwietnia 2015 roku, Grindelwald (region Jungfrau). Impreza na zakończenie sezonu zimowego, w której uczestniczą trenerzy narciarscy ze Swiss Snowsports – organizacji zrzeszającej szkoły narciarskie i snowboardowe. W programie m.in. zjazd w formacji oraz indywidualna rywalizacja w slalomie gigancie, telemarkowym sprincie klasycznym czy boardercross. Wydarzenie co roku odbywa się w innym miejscu (www.snowsports.ch).

Impreza Snowli’ego (Snowli Party), 4,11, 18 i 25 lutego, Grindelwald (region Jungfrau). W wymienione środy na bodmiARENA wszystkie dzieci mogą bezpłatnie zjechać na tyrolce, pobawić się w dmuchanym zamku i spotkać sympatycznego królika Snowli (www.grindelwaldsports.ch).

Dni zabaw zimowych Bidmi (Winterspielfest), 28 lutego i 1 marca 2015, Bidmi, Meiringen-Hasliberg (dolina Haslital). W szkółce narciarskiej Skihäsliland zaplanowano m.in. wyścigi narciarskie, próbne lekcje narciarstwa i snowboardingu, rzucanie do puszek i malowanie buziek. Pojawi się też skrzat Muggestutz oraz królik Snowli (www.meiringen-hasliberg.ch).

Narciarski dzień Famigros (Famigros Skitag), 22 marca 2015, Meiringen (dolina Haslital). Impreza ta jest kontynuacją Rivella Family Contest – zawodów narciarskich, w których uczestniczą rodzinne zespoły. W nadchodzącym sezonie zimowym impreza odbędzie się w 15 różnych miejscowościach, w tym w Meiringen (www.meiringen-hasliberg.ch).

Trychelwoche, Haslital, 26 – 30 grudnia 2014, dolina Haslital. To trwające prawie tydzień wydarzenie wzięło swoją nazwę od ogromnych, alpejskich dzwonów – trycheln, przypominających bydlęce dzwonki. Podczas tradycyjnych pochodów mieszkańcy uderzają nimi miarowo, w rytmie nadawanym przez idącą na czele grupę bębniarzy. (www.haslital.ch).

Zawody w Zjeździe na Sankach Horischlitten (Hornschlittenrennen), 14 lutego 2015, Große Scheidegg. Wyścig na prawie 6-kilometrowej trasie z Grosse Scheidegg w kierunku Meiringen do Schwarzwaldalp na tradycyjnych sankach „z rogami”. Opłata startowa wynosi ok. 45 CHF (schwarzwaldalp.ch).

World Snow Festival, 19 – 24 stycznia 2015, Grindelwald (region Jungfrau). To już 33 edycja tego wydarzenia, na które przyjeżdżają artyści z różnych stron świata. Na lodowisku w Grindelwald z metrowych sześcianów śniegu powstają ciekawe rzeźby (jungfrauregion.ch).