Już wkrótce otwarcie dworca głównego w Wiedniu

OBB/ Christian Müller

Do całkowitego otwarcia Wien Hauptbahnhof czyli dworca głównego w Wiedniu pozostało dokładnie dwa miesiące. To jeden z największych projektów infrastrukturalnych w całej Austrii. 10 października otwarto budynek dworca wraz z jego komercyjną częścią.

Obecnie gotowy jest budynek dworca wraz z centrum handlowo-gastronomicznym- BahnhofCity. Na powierzchni 20.000 metrów kwadratowych zlokalizowano około 90 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, których oferta w szczególności skierowana jest do podróżnych.
Od grudnia 2012 roku z dworca kursują pociągi regionalne i podmiejskie. Pierwsze pociągi dalekobieżne kursować będą dopiero po zimowej zmianie rozkładu jazdy tzn. od 14 grudnia 2014 roku. Odjechać stąd będzie można w kierunku północnym (Praga, Warszawa), południowym (Włochy, Słowenia) i wschodnim (Budapeszt). Rok później, w grudniu 2015 roku. dworzec przejmie funkcję międzynarodową już w pełni. Pociągami dalekobieżnymi będzie stąd można udać się we wszystkie kierunki w całej Austrii i Europie.

Wraz z otwarciem budynku dworca usprawniono i zintensyfikowano autobusowe i tramwajowe połączenia komunikacyjne z centrum miasta. Do dworca głównego w Wiedniu można wygodnie dojechać metrem U1, ze Stephansplatz to zaledwie 5 minut, a także autobusami 13A i 69 A oraz liniami tramwajowymi 18, D oraz O.