Jubileuszowa „Środkowoeuropejska Karuzela Teatralnej”

archiwum artysty

Od 10 listopada, w Wiedniu trwa „Środkowoeuropejska Karuzela Teatralna” – międzynarodowy festiwal teatrów z krajów Europy Środkowej. Pierwszego dnia dziesiątej, jubileuszowej edycji, został uhonorowany polski reżyser, Piotr Szalsza. Na otwarcie festiwalu odbyła się prezentacja sztuki Thomasa Bernharda „Po prostu skomplikowane”, ale zanim to nastąpiło, Piotr Szalsza został odznaczony Austriackim Krzyżem Zasługi w dziedzinie nauki i sztuki. Wieczór był również okazją do świętowania 70-tych urodzin i 50-lecia pracy artystycznej, w tym trzydziestu lat na scenie austriackiej, tego polskiego muzyka, reżysera i scenarzysty.
Monodram „Po prostu skomplikowane” to opowieść o szukaniu odpowiedzi na pytanie o sens życia, które nieuchronnie zbliża się do końca. To opowieść o walce z nieuchronnym przemijaniem, starzeniem się i z samotnością.
W programie festiwalu, który potrwa do 15 listopada 2014 roku znalazły się również występy grup teatralnych z Czech, Słowacji i Węgier.
Organizatorzy Środkowoeuropejskiej Karuzeli Teatralnej, dyrektorzy Teatru Brett, Nika Brettschneider i Ludvik Kavin, zostali w październiku 2013 roku wyróżnieni nagrodą Centrope-Preis 2013 za aktywność i zaangażowanie w rozwój obszaru Europy Środkowej poprzez projekty ponadgraniczne, jednoczące różne narody.
www.theaterbrett.at