Jubileusz Europejskiego Miasta Görlitz/Zgorzelec: partnerstwo i zjednoczenie po obu stronach Nysy

W 1998 roku niemiecki Görlitz i polski Zgorzelec połączyły siły, tworząc Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec. W ciągu ostatnich 25 lat te bliźniacze miasta stały się przykładem współpracy i partnerstwa transgranicznego. Stowarzyszenia, projekty oraz liczne imprezy kulturalne wzbogacają życie obu miast, podkreślając istotę tej decyzji. Obecnie obchodząc 25. rocznicę, mieszkańcy i turyści mają okazję odkryć bogactwo kulturowe, wspólną historię oraz atrakcje obu miast, które zapraszają do wspólnego świętowania.

25 lat temu niemiecki Görlitz i polski Zgorzelec połączyły siły tworząc Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec. Mieszkańcy tego europejskiego dwumiasta są przykładem partnerstwa po obu stronach Nysy.

W regionie przygranicznym współpraca uważana jest za taką, która przynosi wiele korzyści dla mieszkańców obu miast. Rady miejskie spotykają się corocznie od 1991 roku, na przemian w Görlitz i Zgorzelcu. Komisja koordynacyjna z przedstawicielami obu administracji spotyka się regularnie, aby omówić bieżące sprawy lub planowane projekty. Należy do nich plan zaopatrzenia mieszkańców miasta partnerskiego w neutralne dla klimatu ogrzewanie miejskie do końca 2030 roku.

25 lat partnerstwa

Na początku 2023 roku wprowadzono jednolitą taryfę dla transgranicznego transportu lokalnego. Z biletem Europastadt można teraz korzystać z autobusów i pociągów po obu stronach Nysy. Od 2002 roku w gimnazjum Augustum-Annen w Görlitz istnieje klasa dwujęzyczna, w której od siódmej klasy uczą się wspólnie uczniowie niemieccy i polscy.

Festyn obywatelski i zwiedzanie dwumiasta z przewodnikiem

Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec uczci 25. rocznicę proklamacji wieloma imprezami. Biuro Informacyjne Görlitz przez cały rok oferuje wycieczki po Europejskim Mieście Görlitz/Zgorzelec. Podczas zwiedzania, uczestnicy doświadczają miasta w dwóch krajach i dowiadują się, jak ludzie dwóch narodów ponownie zrastają się ze sobą, a jednocześnie każdy z nich zachowuje swój indywidualny urok.

Dwuipółgodzinne wycieczki po mieście rozpoczynają się o godz. 13:30 w Centrum Informacji Görlitz i odbędą się w następujących terminach: 27 maja, 24 czerwca, 22 lipca, 14 sierpnia, 16 września, 7 października 2023.