Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie

archiwum SACR

Jarmark w stolicy Słowacji rozpocznie się w najbliższy piątek 21 listopada i potrwa do 22 grudnia 2014 roku.

Już po raz 22. na Placu Głównym i Hviezdoslava, w historycznym centrum Bratysławy, odbywać się będzie popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się w piątek 21 listopada zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka pochodzi z bratysławskiej dzielnicy Rusovce i została przekazana miastu przez prywatnego właściciela. Świerk ma 35 lat, jest 28 metrów wysoki i waży około 2,5 tony. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjni atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
W ponad 80-ciu specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle (jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę uzupełnią pokazy na żywo rękodzieła ludowego. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00.

www.vianocnetrhy.sk

www.visit.bratislava.sk .

Również w tym roku od 21 listopada na Starym Mieście w Bratysławie otwarte zostanie lodowisko na Placu Hviezdoslava. Wstęp na lodowisko będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Dla dzieci i dorosłych przygotowanych będzie szereg niespodzianek. W dniu 6.12. dzieci na lodowisku odwiedzi Św. Mikołaj z prezentami, w dniu 18.12. na lodowisku odbędzie się spotkanie z zawodnikami miejscowe drużyny hokejowej Slovan Bratysława a podczas Sylwestra na lodowisku odbędzie się dyskoteka.
Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale na mniejszą skalę, organizowane będą we wszystkich większych miastach na Słowacji (Koszyce 5-23.12., Żylina 1-23.12., Preszów 25.11.-23.12., Nitra 30.11.-23.12., Trnawa 28.11.-23.12., Trenczyn 5-23.12., Banska Bystrzyca 1.12.2014-4.1.2015, Liptowski Mikulasz 4-6.12., Poprad 13-14.12.).