Jak sprzedawać ofertę zimową?

AG

Eksperci firmy firmy TravelDATA, spółki zajmującej się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej radzą, jak sprzedawać ofertę zimową, które kierunki będą opłacalne, ceny których zwyżkują.

Ich analiza cen, po raz pierwszy dotyczy okresu wysokiego sezonu zimy definiowanego jako druga połowa stycznia, czyli okres ferii szkolnych m.in. dla województwa mazowieckiego

Analiza przypadła w szczególnym momencie, czyli zaraz po końcu września gdy niektórzy touroperatorzy dokonują dużych zmian cenowych. Zupełnie podobnie jak w roku 2013 bohaterem początku października była Itaka, która dokonała potężnej podwyżki, która sprawiła, że umiarkowanie tania zwykle firma stała się z miejsca zdecydowanie najdroższym touroperatorem w kraju bijąc pod tym względem na głowę najdroższe zwykle Nekermanna i TUI.

Czy to początek jakiejś wielkiej zmiany ? raczej nie, bo wygląda to na taki zwyczaj (testowy?) tej firmy. Przed rokiem było bowiem najzupełniej podobnie.
Zwyżka średnich cen Itaki na początku października 2013 roku – 765 złotych. Zwyżka średnich cen Itaki na początku października 2014 roku – 767 złotych.

Co więcej w 2013 roku po około tygodniu obniżono ceny średnio o prawie 510 złotych, a później jeszcze trochę. Warto to wiedzieć zanim zacznie się teraz kupować lub sprzedawać wycieczki tego touroperatora.
Ruch Itaki spowodował, że średnie ceny wzrosły wprawdzie o 168 złotych, ale są tańsze niż w zeszłym sezonie o 47 złotych, bo jak już powiedziano, przed rokiem Itaka dokonała identycznego manewru, który również podwyższył średnie ceny.
Z zestawień wynika, że najbardziej opłacalnym kierunkami (na ferie) są destynacje egipskie. Połączenie dość wysokiej atrakcyjności z ciągle jeszcze umiarkowaną ceną daje im w zestawieniach 8-9 punktów. Alfa Star, Wezyr oraz Rainbow Tours, to ci touroperatorzy dla których produktów value for money (średnie!) jest najlepsze. W przypadku tego pierwszego biura – przy atrakcyjnym produkcie – warto jednak zważyć podwyższone ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń związanych z ostatnimi kłopotami linii lotniczej, którą założyli właściciele Alfy Star.
Po ostatnich wielkich podwyżkach cen Itaki najmniej opłacalnymi kierunkami są Cypr i Lanzarote. Sytuacja może się nieco zmienić, gdy ceny powrócą do poziomów , które przynajmniej w jakimś stopniu oddają słabszą od innych kierunków atrakcyjność tych destynacji.
Warto zwrócić też uwagę na nieustannie rosnący kurs USD/PLN, który już wymusza i będzie nadal wymuszał podwyżki cen na kierunkach egipskich, na egzotyce oraz na innych destynacjach z dużym udziałem dolara w strukturze kosztów wycieczek.
Ważna dla turystyki jest też wypowiedź prezesa linii Ryanair Michaela O’Leary, który stwierdził, że przez ostatnie półtora roku nie miał nowych samolotów i dlatego zaniechał ekspansji. Czeka jednak na nowe (w tym większe i sporo wydajniejsze maszyny) w łącznej liczbie 180 (obecnie ma 300). Wróci więc do ekspansji, a w planach ma również zdominowanie polskiego rynku przewozów lotniczych. Co to oznacza dla touroperatorów, agentów i turystów? TravelDATA postara się przedstawić odpowiedź na to fascynujące pytanie w innych materiałach a także przygotuje syntetyczne opracowanie dotyczące kończącego się właśnie sezonu letniego w zorganizowanej (i nie tylko) polskiej turystyce wyjazdowej.