Izrael zaprasza na glamping

Glamping coraz popularniejszy w Izraelu
Nowe trendy w turystyce w Izraelu/fot. archiwum GoIsrael

Glamping Israel, jedna z izraelskich firm oferujących niestandardowe noclegi na łonie natury, proponuje turystom m.in. obozowisko namiotowe w winnicy w Mitzpe Ramon, spotkanie rodzinne w oryginalnym hotelu na pustyni czy luksusowy kemping w Galilei.

Glampig Israel oferuje wiele możliwości noclegu w naturalnym otoczeniu, takie jak m.in. namioty płócienne, tipi, jurty, przyczepy, domki z gliny i luksusowe kempingia także różnorodne zajęcia na świeżym powietrzu i warsztaty.
Glamping i overlanding – w ciągu ostatnich kilku lat dwa trendy oparte na ekoturystyce i powstałe z szacunku do natury, stały się bardzo popularne w Izraelu.

Overlanding

Nazwa overlanding pochodzi z Australii, gdzie określenie opisywało pędzenia bydła na duże odległości w celu pozyskania większej przestrzeni życiowej. Dziś oznacza fascynującą podróż lądową pełną przygód do odległych miejsc i poszukiwanie nowych terenów do zwiedzania. Overland Israel organizuje wycieczki specjalnie dostosowaną do tego ciężarówką, jedno lub kilkudniowe. Odbywają się po całym kraju i ich celem jest nie tylko poznawanie przyrody w Izraelu i spanie w terenie pod gołym niebem, ale przede wszystkim samo podróżowanie wraz z innymi i przeżywanie przygód na trasie.

Autobusy przerobione na pokoje

Przeżyciem dla turystów jest nocleg w Zimmmerbusach, znajdujący się w Ezuz, małej społeczności artystów na górnym Negewie, blisko granicy z Egiptem, z widokiem na zapierającą dech w piersiach pustynną scenerię. Ezuz został założony w latach pięćdziesiątych XX wieku przez pionierski korpus młodzieżowy IDF Nahal, później stał się w latach sześćdziesiątych zapomnianym kibucem, a obecnie jest domem dla kilkunastu rodzin, które utrzymują się z rolnictwa ekologicznego i turystyki.
Zimmerbus to trzy przerobione autobusy, długi autobus „harmonijkowy”, dawny autobus lotniskowy i stary autobus międzymiastowy, przekształcone w wyjątkowe pokoje gościnne pokryte gliną, które znalazły się wśród 1001 najbardziej wyjątkowych miejsc do odwiedzenia na świecie i same w sobie są dziełem sztuki.

Ezuz jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania Negewu. Jest to ok. pół godziny jazdy od słynnych na całym świecie nabatejskich ruin Shivta, a w okolicy znajduje się kilka szlaków pieszych i rowerowych. Dostępne są wycieczki jeepami i wielbłądami, a okolica jest również uważana za raj dla miłośników ptaków.
Zimmerbus jest prowadzony przez Eyala i Avigail Hirshfeldów, którzy poznali się podczas pracy jako instruktorzy nurkowania w Dahab nad Morzem Czerwonym i mieszkają w Ezuz z dziewięciorgiem dzieci.

Drejat – arabska wioska rolnicza

Drejat w pobliżu Doliny Arad to niewielka wieś założona przez mieszkających w jaskiniach arabskich Falakhimów (rolników), którzy przybyli na ten obszar w połowie XIX w. z regionu Góry Hebron i początkowo osiedlili się w jaskiniach wykutych w skale. W osadzie liczącej ok. 1000 osób możemy liczyć na gościnność mieszkańców i zobaczyć jedyny na świecie meczet zasilany energią słoneczną. Wycieczka obejmuje zwiedzanie jaskiń, pieczenie chleba w tradycyjnym piecu taboun oraz wizytę w punkcie obserwacyjnym grobowca Shaikh Massoud
Warto również odwiedzić park narodowy Tel Arad, w którym znajdują się pozostałości ufortyfikowanego miasta kananejskiego i fortecy z czasów królestwa Judy.

Zamek Kerem Maharal

W Europie jest wiele twierdz historycznych, w których można się zatrzymać, ale w Izraelu jedyną opcją jest Zamek w Kerem Maharal, położony ok. 20 minut jazdy samochodem między Hajfą a Cezareą. To XI-wieczny budynek z czasów wypraw krzyżowych, który został całkowicie odnowiony i oferuje kilka klimatyzowanych apartamentów – w tym rodzinne dla maksymalnie 12 osób, ponadto przestronny ogród, w którym możemy podziwiać pawie oraz basen.
Właściciel obiektu Udi Stoler nazywa zamek „europejskim doświadczeniem w Izraelu”. Znajduje się tam w pełni wyposażona kuchnia, w której goście mogą swobodnie gotować, istnieje również możliwość zamówienia śniadania, a prywatny szef kuchni przygotowuje posiłki dla gości.
Jest to również dogodna baza wypadowa do zwiedzania regionu Karmel z takimi atrakcjami jak rezerwat przyrody Dor Habonim, Zichron Ya’akov i druzyjska wioska Daliat al-Karmel.

www.glamping.co.il
www.overland-israel.co.il
www.zimmerbus.com/en

W Tel Awiwie otwarto nowy hotel sieci Brown

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center