Izrael – polscy turyści biją rekordy

AG

W 2017 roku Izrael odwiedziło ponad 100 tysięcy turystów z Polski, o ok. 90. proc. więcej niż w 2017 roku. Liczymy, że w 2018 roku padnie kolejny rekord – powiedział goszczący w Warszawie, Amir Halevi, dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Izraela.

W I kwartale tego roku do Izraela przyjechało o 150 proc. więcej Polaków niż w analogicznym okresie 2017 roku i aż o 246 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku. W tym roku to Polska właśnie może pochwalić się największą dynamiką na rynku izraelskim wśród wszystkich krajów świata.

Amir Halevi powiedział: „Polska jest dla Izraela jednym z pięciu najważniejszych rynków, obok Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Niemiec. Ostatnie dwa lata to niezwykle dynamiczny rozwój turystyki przyjazdowej do Izraela. W 2016 roku odnotowaliśmy 2,9 mln turystów, w 2017 już 3,6 mln. W tym roku mam nadzieję, że osiągniemy 4 mln gości.
Jeśli chodzi o Polskę, to chcemy kontynuować kampanię promocyjną. Budżet promocyjny na Polskę wynosi 3 mln euro (dodatkowe 2 mln euro wydadzą na promocję linie lotnicze).
Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, ze dla większości turystów Izrael to przede wszystkim Ziemia Święta – 95 proc. turystów odwiedzających Izrael, przyjeżdża do Jerozolimy. Jednak coraz więcej naszych gości odwiedza inne miejsca, niekoniecznie związane z religią.
W związku z tym nasza kampania promocyjna w tym roku jest skierowana w dwóch kierunkach. Pierwszy to wyjazdy citybreak, drugi – Pustynia Negew.”

Wyjazdy citybreak promowane będą pod hasłem: „Dwa słoneczne miasta, jedna podróż”. Te dwa miasta, to Jerozolima i Tel Awiw.

Amir Halevi podkreślił: „To dwa różne miasta, krótki wyjazd do nich daje okazję do poznania ich i do różnorodnego spędzenia czasu. Jerozolima, to historia, zabytki, kultura, religia. Tel Awiw, to miasto, które nie śpi, pełne doskonałych restauracji, klubów. To miasto nadmorskie, które tętni życiem także zimą. Chcemy promować wyjazdy do tych dwóch miast, zwłaszcza wśród młodych ludzi, będziemy więc obecni w mediach społecznościowych. Dwa miasta podczas jednego wyjazdu, to możliwość połączenia zwiedzania z wypoczynkiem.”

„Negew – prawdziwie magiczna pustynia” to drugi projekt, który Izrael zamierza promować w najbliższym czasie. Pustynia Negew przyciąga coraz więcej turystów, również z Polski. Każdy wypoczywający w hotelach w Eljacie, może w łatwy sposób dostać się na pustynię. To także propozycja, którzy chcą wypocząć w Izraelu za nieco mniejsze pieniądze. Na pustyni dominują tańsze hotele, campingi, noclegi w kibucach.

Amir Halevi powiedział: „Negew to propozycja dla kochających aktywny wypoczynek. Można tutaj uprawiać hiking, jazdę na rowerze, można jeździć jeepami.
W przyszłym roku planujemy otwarcie międzynarodowego portu lotniczego w Ramon. To na pewno zwiększy turystykę na południu Izraela. Z Ramon jest zaledwie 15 minut jazdy samochodem do Eljatu, tak więc to lotnisko będzie bazą dla wszystkich chcących wypoczywać nad morzem a także dla tych, którzy będą chcieli zwiedzać pustynię.Jeśli chodzi o Negew, to pracujemy obecnie nad tym, jak ją sprzedać turystom. Pytamy potencjalnych gości, studentów, czego oczekują od pobytu w Izraelu. Dostosowujemy ofertę pod te opinie.”

Południe Izraela jest już teraz bardzo popularnie wśród Polaków, w ostatnim sezonie zimowym polscy turyści znaleźli się w Eljacie na drugiej pozycji pod względem liczby, po Rosjanach.

Najwięcej turystów do Izraela wysyłają z Polski Ecco Holiday, Konsorcjum Biur Podróży i Rainbow.