Itaka rozczarowana agentami

materiały prasowe

Jedna trzecia agentów największego polskiego touroperatora prowadziła sprzedaż niezgodnie z warunkami umowy – wynika z audytu przeprowadzonego przez Itakę. Rozwiązano umowy, nałożono kary.

Jak poinformował touroperator, ostatnio pojawiło się wiele sygnałów na temat biur, które w sposób niedopuszczalny sprzedają ofertę Itaki. W związku z tym został zlecony audyt zewnętrznej firmie, przeprowadzony metodą „tajemniczy klient”. Zbadano 36 biur. W 3 z nich wykryto sprzedaż nieautoryzowaną, w 8 udzielenie rabatu.

„Warunki współpracy są przejrzyste, określone w planach i regulaminach jakie otrzymujecie Państwo od Itaki. Celem nadrzędnym jest sprzedaż oferty na tych samych zasadach. Itaka konsekwentnie stosuje taką samą cenę imprez turystycznych we wszystkich kanałach sprzedaży, niezależnie czy jest to sprzedaż online, czy sprzedaż agencyjna. To nasza fundamentalna zasada. Niestety nie wszyscy jej przestrzegają. Wyniki audytu są bardzo rozczarowujące tym bardziej, że część biur działa na rynku od kilkunastu lat i są nam dobrze znane” – komentuje Piotr Henicz, wiceprezes zarządu BP Itaka.

Touroperator przypomina: udzielanie rabatów i udostępnianie loginów biurom trzecim jest niedopuszczalne i podlega karze umownej 10 tys. zł lub rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym.

„Informujemy, że osiem z badanych biur otrzymało karę finansową, z trzema rozwiązaliśmy umowy. Jesteśmy przekonani, że podjęte działania spotkają się ze zrozumieniem naszych partnerów przestrzegających warunków współpracy” – dodał Piotr Henicz.

Jednocześnie touroperator przypomina, że liczba jego agentów jest praktycznie stała i że świadczy to o „stawianiu na dobrych, sprawdzonych partnerów”.