Itaka odwołuje i przekłada loty. Komunikat biura podróży

Touroperator w ostatnich dniach poinformował w mediach społecznościowych o konieczności wprowadzenia pilnych zmian w siatce połączeń czarterowych oraz anulacji pojedynczych wylotów. Itaka zaoferowała swoim klientom zwrot pieniędzy lub zmianę terminu rezerwacji.

Biuro w piątek (24 czerwca) wydało komunikat o konieczności wprowadzenia zmian w sezonie letnim 2022. Zmiany w siatce połączeń i anulacja pojedynczych wylotów okazały się niezbędne z powodu wycofania się jednego z przewoźników, który obsługiwał operacje czarterowe touroperatora.

Jak możemy przeczytać w komunikacie biura podróży: “Przed rozpoczęciem sezonu Lato 22, kierując się dużym zainteresowaniem klientów i wyraźnie wzmożonym popytem, zawarliśmy dodatkowe umowy na przeloty czarterowe, czemu towarzyszyły dodatkowe kontrakty gwarancyjne na hotele.

Niestety, mimo zawarcia stosownych umów, jeden z przewoźników czarterowych wycofał się z zawartej umowy, powodując „efekt domina” w precyzyjnie skonstruowanej siatce połączeń zaktualizowanej o dodatkowe przeloty. Ten właśnie fakt wpłynął na konieczność podjęcia niezmiernie trudnej decyzji, jaką jest anulacja wybranych rejsów na progu szczytu sezonu Lata 22 oraz liczne zmiany w rozkładzie lotów”.

Trudna sytuacja w branży lotniczej

“Niestety po trudnym okresie pandemii branża lotnicza, która w tym czasie mocno zredukowała zatrudnienie, tego lata boryka się z poważnymi problemami kadrowymi, co bezpośrednio wpływa zarówno na dostępność załóg samolotów, jak i obsługi naziemnej. Potwierdzają to liczne sytuacje kryzysowe i chaos, do których dochodzi na lotniskach w większości krajów Europy. Istniejące procedury nie zezwalają na wykonywanie lotów bez spełnienia określonych procedur, gdzie czynnik ludzki ma znaczenie kluczowe, w związku tym część zaplanowanych lotów nie może być zrealizowana.” – informuje we wpisie Itaka.

“Niedawny gwałtowny wzrost liczby strajków lub czasowych zamknięć przestrzeni powietrznej (jak w zeszłym tygodniu w Tunezji, Amsterdamie, Szwajcarii itp.) spowodował reakcję łańcuchową nie tylko na regularne loty w Europie, ale także na zmiany w lotach czarterowych” – tłumaczy touroperator.

Dla osób, które nie wyjechały jeszcze na zaplanowany urlop, biuro podróży przygotowało dodatkowe rozwiązania. Pierwszą z opcji jest wybór innej oferty z możliwością zmiany bez dopłaty różnicy w cenie w wysokości 20 proc. ceny całkowitej anulowanej imprezy. Druga opcja jest przygotowana dla osób, które nie będą chciały skorzystać ze zmiany oferty, otrzymają oni w trybie pilnym zwrot wpłaconych środków.

Itaka zadeklarowała również, że 90 proc. zaplanowanych przejazdów nie została dotknięta skutkami zaistniałej sytuacji i nie jest zagrożona. Niewykluczone są jednak zmiany operacyjne i niedogodności przy lotach realizowanych przez PLL LOT, Enter Air, Smart Wings, Electra Airlines, BUZZ (Ryanair Sun), European Air Charter, Nouvelair, Sky Express, Alba Wings.

Itaka wystartowała ze sprzedażą sezonu Zima 22/23. W ofercie coraz więcej egzotyki