Inwestycje w Małej Fatrze

archiwum SACR

Mała Fatra przygotowuje się do sezonu letniego – kończą się remonty szlaków, powstają nowe.

Peter Šimčák, dyrektor Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Mała Fatra, powiedział: “Jednym z naszych celów jest rozbudowa infrastruktury turystycznej. Obecnie kończmy ptrace nad kilkoma projektami. W czerwcu wytyczymy szlak w Bielskie skały. Żółty szlak prowadzący na szczyt Oravcowej będzie przedłużony do Bielskich Skał.”

Dostęp do Bielskich Skał z autocampingu w Bielej jest juz duzo łatwiejszy. W ubiegłym roku ukończono mostek nad strumieniem oraz trzy drogi ubezpieczone łańcuchami nw samych skałach.

Na początku lata powinien już być naprawiony szlak z Małego Rozszutca prowadzący do Białego Potoku.

Robert Hlaváč z Regionalnego Stowarzyszenia Diery (Dziury) podkreslił: “Szlak był niebezpieczny zwłaszcza po deszczach, gdy ścieżka robiła się błotnista i śliska. Obecnie na 30-metrowym odcinku założyliśmy line, która pomaga przejść szlak w najbardziej niebezpiecznym miejscu.”

Szlak poprowadzony jest w terenie wysokogórskim i częśc materiałów musiała być dostarczona helikopterem. Koszt naprawy wyniósł 7 tys. euro i partycypuje w nim Regionalna Organizacja Ruchu Turystycznego Mała Fatra

Kolejna inwestycja to przebudowa Zbójnickeigo Szlaku w Dolinie Vratnej. Do rozpoczęcia sezonu letniego zastanie naprawione kolejne 1100 metrów.

Prezes Stowarzyszenia Rozszutec Józef Mico, powiedział: “Do tej pory na szlaku były schodki i drabiny drewniane, które musieliśmy wymieniać co pięć lat. Obecnie wymienaimy je na zrobione ze stali nierdzewnej. W tym roku chcemy naprawić szlak do Malych Nocľahów.”

W naprawie szlaku pomaga Regionalna Organizacja Ruchu Turystycznego Regionu Żilina.

Šimčák dodał: “Do końca roku szkolnego powinien być zbudowany most dla rowerzystów przez Bystrzycę w Starej Bystrzycy, co ułatwi dostęp do centrum Kysuc. Udostępnimy równiez szlak na szczyt Bobovec, na którym stoi wysoka na 16 metrów wieża widokowa z kamienia i drewna.”