Inauguracja szlaku Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki

Po zamkach, pałacach i ogrodach, także zabytki techniki doczekały się na Dolnym Śląsku swojego szlaku turystycznego. Uroczystość inauguracji Mapy połączona jest z kolejna edycją Festiwalu Zabytków Techniki i możliwością zwiedzania zabytkowych obiektów w promocyjnej cenie.

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to nowy szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, promujący obiekty będące częścią industrialnego dziedzictwa naszego regionu.

Na Mapie znalazło się około 20 obiektów, które ze względu na swój charakter i pełnione funkcje stanowią przykład narodzin i rozwoju przemysłu na Dolnym Śląsku.

Celem projektu Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki jest ochrona najważniejszych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, śladów rozwoju gospodarczego i przemysłowego.

Wszystkie obiekty, które znajdują się na Mapie, wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki (weekend 25-26 maja 2019 roku), kiedy to można będzie zwiedzać je ze zniżką 10-20 proc, z okazji uroczystości otwarcia nowego szlaku turystycznego.

Uroczystość z udziałem Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Piotra Gerbera, prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, odbędzie się w dniu 24 maja 2019 (piątek) o godzinie 10.00 w Dzierżoniowie, w zabytkowym Młynie Hilberta i będzie połączona ze zwiedzaniem zabytków techniki.

www.mapazabytkow.pl

Program uroczystości otwarcia

24 maja 2019 r. (piątek)

10.00 Rozpoczęcie Konferencji – Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
Prowadzenie Arkadiusz Förster – Dyrektor ds. Komunikacji i PR Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

10.00-10.45 Krótkie przywitanie i wystąpienia dotyczące Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki i Festiwalu Zabytków Techniki:
Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego
Piotr Gerber – prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego
Michał Bobowiec – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego
Barbara Nowak-Obelinda – wojewódzka Konserwator Zabytków
Dariusz Kucharski – burmistrz Dzierżoniowa

Prezentacja sytuacji zabytków techniki na Dolnym Śląsku – Maciej Mądry, dyrektor ds. ochrony zabytków Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Wręczenie certyfikatów (Cezary Przybylski i Piotr Gerber) nowym obiektom, które znalazły się na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki.

Briefing Prasowy

10.45-11.15 Zwiedzanie Młyna Hilberta – obiekt będący przykładem uratowanego zabytku techniki, który pełni dziś funkcje muzealne.

11.15-12.00 Przejazd do Zabytkowej Parowozowni w Wałbrzychu (przykład obiektu, który należy uratować przed zniszczeniem i zachować dla przyszłych pokoleń).

12.00-12.30 Przejazd zabytkowym amerykańskim żółtym School Busem (ilość miejsc ograniczona)

12.30-13.10 Przejazd do Jaworzyny Śląskiej.

13.10-13.30 Oglądamy z zewnątrz Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Jaworzynie Śląskiej – obiekt, który właśnie został wpisany do rejestru zabytków, ale znajduje się w katastrofalnym stanie.

13.30-14.00 Przejazd do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.