IATA – ruch pasażerski rośnie

archiwum Boeinga

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w maju tego roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 6,9 proc. wyższy niż w maju ubiegłego roku. Jest to nieco wyższy wzrost niż w maju (5,7 proc.). Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła w maju o 6,5 proc., dochodząc do 79,3 proc.

Prezes IATA, Tony Tyler powiedział: „Wyniki majowe potwierdzają, że tendencje wzrostowe w ruchu pasażerskim są stałe. W nadchodzących miesiącach możemy jednak spodziewać się kłopotów na rynku greckim (kryzys finansowy) i w regionie Azji i Pacyfiku (zahamowanie rozwoju handlu).”

W Europie popyt wzrósł o 5,9 proc., zaś obłożenie do 81,6 proc (największe wśród regionów).
W rejonie Azji i Pacyfiku, popyt wzrósł o 4,9 proc,. a obłożenie osiągnęło 77,9 proc.
W Ameryce Północnej, popyt wzrósł o 4,2 proc., obłożenie doszło do 81,1 proc.
Na Bliskim Wschodzie, popyt wzrósł o 14 proc., a obłożenie osiągnęło 74,6 proc.
W Ameryce Łacińskiej, popyt wzrósł o 7,4 proc., obłożenie wyniosło 80,2 proc.
W Afryce, popyt spadł o minus 3,9 proc., obłożenie zaś wyniosło 64,6 proc. Te słabsze wyniki na kontynencie afrykańskim spowodowane jest m.in. słabszym rozwojem gospodarczym państw w Afryce, zwłaszcza w Nigerii, która dysponuje największym potencjałem gospodarczym.

Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w czerwcu, w porównaniu do czerwca 2013 roku, wzrósł o 6,6 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 81 proc.
Największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 18,2 proc. oraz Chinach – o 12,7 proc.