IATA będzie rozmawiać w Warszawie o budowie potencjału na przyszłość

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego IATA ogłosiło, że tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji Global Airport & Passenger Symposium (GAPS), która odbędzie się między 15 a 17 października w Warszawie będzie “Budowanie potencjału na przyszłość”.

GAPS pomoże w osiągnięciu spójności z uwzględnieniem trzech obszarów, które ulegną przekształceniom:

 – Płynna, bezproblemowa podróż: dzięki technologii biometrycznej przed podróżnymi otwiera się zupełnie nowa jakość podróżowania. Priorytetem jest zapewnienie odpowiednich przepisów prawnych, stanowiących element realizacji wizji podróży bez dokumentów w formie papierowej i pewność dla pasażerów, iż ich dane są chronione.
 – Zmiany w portach lotniczych: wyprowadzenie większej liczby procesów lotniskowych poza porty lotnicze, zwiększenie wykorzystania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i robotyce oraz poprawa procesu udostępniania danych pomiędzy interesariuszami pozwoli zwiększyć wydajność i wykorzystać istniejący potencjał. Planowanie ma najważniejsze znaczenie dla rozwoju optymalnego portu lotniczego.
 – Świat interaktywnych danych: wymiana danych operacyjnych w czasie rzeczywistym umożliwia wspólne podejmowanie decyzji i tworzenie możliwości biznesowych, co sprzyja poprawie obsługi klienta.

Alexandre de Juniac, dyrektor generalny i CEO IATA, powiedział: „Więcej osób chce latać, a potrzeby i oczekiwania pasażerów, zarówno tych, którzy latają od lat, jak i tych, którzy latają od niedawna, stale ewoluują. Wyzwaniem dla branży lotniczej jest nadążanie za tymi potrzebami. Koncentrujemy się na bezpieczeństwie, dlatego najistotniejsze jest staranne planowanie. Podlegamy ścisłej regulacji w oparciu o globalne standardy, obejmujące wielu interesariuszy, a nasze zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju nakładają dodatkowe rygory na rozwój lotnictwa. Budowanie potencjału na przyszłość wymaga spójności w całej.”

Konferencja GAPS odbędzie się w Warszawie w dniach 15-17 października 2019 r. Polskie Linie Lotnicze LOT zostały mianowane głównym przewoźnikiem wydarzenia. Oprócz dyrektora generalnego IATA, podczas inauguracyjnej sesji plenarnej głos zabiorą także Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski oraz David Rowan, redaktor naczelny i założyciel magazynu „Wired”.

Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT,dodał: „Nie bez przyczyny tegoroczna konferencja IATA poświęcona budowaniu potencjału przyszłości w transporcie lotniczym odbędzie się w Warszawie. Polska i LOT na przestrzeni kolejnych lat będą odgrywać istotną rolę w rozwoju awiacji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a to za sprawą inwestycji w hub przyszłości – Centralny Port Komunikacyjny. Naszym zadaniem będzie wykorzystanie tego potencjału w sposób przemyślany i najlepiej dopasowany do potrzeb obecnych i przyszłych pasażerów.”

Podczas GAPS będą także poruszane następujące tematy: prognozy ekonomiczne oraz prognozy dotyczące pasażerów, wyniki globalnego badania z udziałem pasażerów przeprowadzonego przez IATA w 2019 r., zapewnienie płynnej obsługi pasażerów opartej na przetwarzaniu danych, umożliwienie bezproblemowej podróży pasażerom z ograniczoną mobilnością i niepełnosprawnościami, projektowanie i rozwój optymalnego portu lotniczego, technologia a czynnik ludzki – idealne proporcje.

Nowością będzie strefa Start-up Village GAPS, a już po raz drugi zorganizowany zostanie „bootcamp” NEXTT, którego motywem przewodnim będzie interakcja z nowymi technologiami. Z kolei po raz pierwszy w tym roku planowana jest sesja poświęcona projektowaniu podróży dla pasażerów.