Hotele zostaną otwarte w II etapie odmrażania gospodarki

Dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, przedstawili cztery etapy poluzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. W II etapie przewidziano otwarcie hoteli i miejsc noclegowych czy niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów i galerii sztuki. 

Od 20 kwietnia będą nowe zasady handlu (w sklepach do 100 metrów – 4 osoby na jedną kasę, powyżej 100 metrów – 1 osoba na 15 metrów powierzchni), przemieszczaniu się w celach rekreacyjnych, otwarty będzie wstęp do lasów, a w kościele obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych świątyni. Jest też wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia.

Kolejnym trzem etapom nie przydzielono na razie konkretnych dat.

II etap ma polegać na  otwarciu sklepów budowlanych w weekendy, otwarciu hoteli i miejsc noclegowych czy niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów i galerii sztuki. 

III etap ma polegać na wznowieniu funkcjonowania gastronomii stacjonarnie z ograniczeniami higienicznymi, otwarciu zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych. Wydarzenia sportowe mają odbywać się do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez publiki), ma być też organizowana opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali.

IV etap ma polegać mają być otwarciu salonów masażu i solariów, siłowni i klubów fitness, a także teatrów i kin.