Hotele Selina – przystań dla cyfrowych nomadów

archiwum Selina

Selina, unikalny koncept na rynku hotelarskim, który łączy ofertę noclegową i rekreacyjną z coworkingiem, umożliwiając podróżnym odkrywanie świata, wypoczynek, zabawę i pracę zdalną, powstał z myślą o ludziach, dzięki otwartości umysłu, elastyczności oraz nowym technologiom mogą pracować z niemal dowolnego zakątka globu.

Cyfrowi nomadzi to osoby stosunkowo młode, które w życiu najbardziej cenią sobie wolność i niezależność. Świat postrzegają jako globalną wioskę i choć rodzina jest dla nich ważna, uważają, że domem może być każde miejsce, w którym aktualnie przebywają. Nie interesuje ich praca w biurze, w ściśle określonych godzinach. Posiadanie rzeczy nie jest dla nich tak atrakcyjne jak nowe doznania, których szukają m.in. w podróży, dlatego chętnie wyruszają w drogę, łącząc pracę z przyjemnością odkrywania nowych kultur i nieznanych miejsc.

Andrew Cohen, dyrektor odpowiedzialny za ofertę Selina dla cyfrowych nomadów, powiedział: „W swojej karierze zawodowej wiele czasu poświęciłem pracy z cyfrowymi nomadami. W większości są to tzw. Millenialsi, w wieku około 30 lat, którzy lubią podróżować, są otwarci na nowe doświadczenia i łatwo dostosowują się do zmieniających się okoliczności. Zaskoczyło mnie jednak, że ok. 20% osób, które zdecydowały się na pracę zdalną, wcześniej było bardzo przywiązanych do swojego biura czy miejsca zamieszkania, a do podróżowania po świecie podchodziło raczej z dystansem.

Widzę, że taki sposób na życie zyskuje także popularność wśród osób starszych, które postanawiają zmienić utarte schematy i zacząć realizować odkładane na później plany. W związku z tym, kiedy mówimy o cyfrowych nomadach, musimy pamiętać, że są to bardzo różni ludzie – single oraz osoby będące w związkach, w różnym wieku, z odmiennym podejściem do pracy i podróżowania.

Na decyzję o wyruszeniu w podróż i podjęciu pracy zdalnej w dużej mierze wpływa rodzaj wykonywanego zawodu, poziom zarobków praz uwarunkowania kulturowe.”

Zdecydowana większość współczesnych nomadów, z którymi pracował Cohen, to osoby pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, a w dalszej kolejności z Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Pod względem wykonywanego zawodu są to specjaliści w dziedzinie digital marketingu oraz IT, osoby wykonujące wolne zawody, takie jak architekt wnętrz, prawnik, doradca biznesowy czy księgowy, a także dziennikarze i szeroko rozumiani influencerzy. Selina – unikalny koncept odpowiadający na potrzeby współczesnych nomadów.

Na pierwszej konferencji DNX Global, gromadzącej cyfrowych nomadów, oszacowano, że do 2035 roku będzie ich nawet miliard3 . Już teraz stanowią oni ważną grupę podróżnych, której potrzeby i oczekiwania wypływają na trendy rynkowe i ofertę turystyczną. Selina to koncept, który powstawał w dużej mierze z myślą o współczesnych nomadach. Ideą założycieli firmy było stworzenie miejsca, w którym zarówno podróżni, jak i mieszkańcy lokalnych społeczności będą mogli czuć się jak wspólnota, dzieląc się ze sobą wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami oraz wartościami.

Goście mogą wybierać spośród różnych opcji noclegowych – od akademików po prywatne, luksusowe pokoje i apartamenty, a ponadto mają do dyspozycji rozległe przestrzenie wspólne, zaaranżowane w taki sposób, aby sprzyjać integracji z innymi podróżnymi oraz miejscową ludnością.

Na szczególną uwagę zasługują strefy coworkingowe, w których każdy może zarezerwować sobie biurko – tylko dla siebie lub do podziału z innymi, pokój albo prywatne biuro do pracy. Dodatkowo, goście mogą skorzystać z oferty organizowanych tam warsztatów i prezentacji. W swoich lokalizacjach miejskich Selina zachęca też do współpracy lokalne start-upy.

Renata Kusznierska, dyrektor zarządzająca Selina w Polsce, podkreśliła: „Strefy coworkingowe to bardzo ważna część naszej oferty dla gości, zwłaszcza dla cyfrowych nomadów, którzy, będąc w podróży, szukają odpowiednich miejsc do pracy. Selina zapewnia im nie tylko bardzo dobry dostęp do Internetu, nawet w lokalizacjach znacznie oddalonych od ośrodków miejskich, ale także komfortowe, ciekawie zaaranżowane przestrzenie sprzyjające współpracy z innymi i stymulujące kreatywność. Jesteśmy przekonani, że szeroka ofert noclegowa i rekreacyjna w połączeniu z coworkingiem to odpowiedź na potrzeby współczesnych podróżnych, dlatego planujemy tworzyć strefy coworkingowe we wszystkich naszych hotelach w Europie, w tym również w Polsce.”

Podróżni, którzy chcą bliżej poznać okolicę oraz lokalną kulturę i tradycję, mogą dodatkowo skorzystać z oferty wycieczek umożliwiających nie tylko zwiedzanie, ale także interakcje z miejscową ludnością.