Hotele i stoki narciarskie otwarte od przyszłego piątku, dopuszczalne 50 proc. obłożenia

Hotele, kina, baseny, filharmonie i opery zostaną otwarte od połowy lutego, z zachowaniem zasady 50 proc. obłożenia, noszenia masek, zachowania dystansu. Zamknięte nadal pozostanę lokale gastronomiczne.

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że stopniowość jest podstawową cechą postępowania rządu, a “na pełne otwarcie gospodarki nie możemy jeszcze sobie otworzyć.”

“To, co dziś zakomunikujemy jest działaniem warunkowym, po dwóch tygodniach mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus, ile jest łóżek, jakie jest tempo szczepień. Decyzje będą obowiązywały przez dwa tygodnie od piątku. Ale już dziś musimy zapowiedzieć, że to będą rozwiązania tymczasowe. Potem możemy mieć pozytywny albo negatywy ich rezultat i odpowiednie do niego decyzje – powiedział premier.

Dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Restauracje, fitness, zostają nadal zamknięte – podkreślił Morawiecki.

„Otwieramy kina, teatry, filharmonie i opery, do 50 proc. zajętej widowni. Będą obowiązywały maseczki i zakaz konsumpcji. W reżimie sanitarnym otwarte będą też boiska zewnętrzne, korty, stoki narciarskie i baseny. Musi być bezwzględnie przestrzegany reżim – mamy pierwsze pozytywne sygnały z muzeów, gdzie odbywa się to prawidłowo. Co prawda dlatego tworzą się kolejki, ale one również są w reżimie sanitarnym.” – powiedział prof. Andrzej Horban.

„Decyzja ta jest związana z ogromnym ryzykiem. Oprócz perspektywy gospodarki, kultury i oczekiwań społecznych uwzględniamy perspektywę zdrowotną. Wybory podejmujemy w logice minimalizacji potencjalnej transmisji koronawirusa. Dyskusje doprowadziły do wyboru i skrócenia obecnie obowiązujących obostrzeń i wprowadzenia nowych od 12 lutego. Ale ta decyzja jest związana z ryzykiem i podjęliśmy ją warunkowo. Trzeba potraktować co, co się będzie działo w ciągu najbliższych dwóch tygodni jako scenariusz zależny od nas. Jeśli będzie przyspieszała pandemia, będę rekomendował dokonanie kroku wstecz. Jeśli sytuacja będzie rozwijała się lepiej, jest przestrzeń do dyskusji o dalszego otwierania gospodarki. Przestrzeganie reżimu sanitarnego powinno się odbywać w każdym miejscu. Każda z branż musi stosować wszystkie zalecenia sanitarne GIS” – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center