Hotele droższe w październiku o prawie 7 proc.

materiały prasowe

Średnia cena pokojonocy wyniosła w październiku wrześniu wyniosła 195,09 zł i była wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym o 6,77 proc.

W październiku najwyższy wzrost średniej ceny pokojonocy odnotowano w hotelach 5* – wyniósł on prawie 30 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrost średniej ceny był również zauważalny w przypadku pozostałych kategorii obiektów, z wyjątkiem hoteli o standardzie 4*, gdzie mieliśmy do czynienia z jej spadkiem o 2,63 proc., do poziomu 235,34 zł.

Najczęściej rezerwowanymi hotelami w październiku były obiekty o standardzie 3*. Ich łączny udział w rynku rezerwacji, w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym, spadł jednak o 1,32 p.p. do poziomu 47,99 proc.. Klienci Hotele.pl mniej chętnie wybierali również hotele 4* i 5*, których udział w rynku również spadł, odpowiednio do poziomu 20,26 proc. i 2,07 proc.. W przypadku najbardziej luksusowych obiektów oznacza to spadek liczby rezerwacji o niemalże 33 proc. w porównaniu do października 2015 roku.

Swój udział w rynku rezerwacji poprawiły najtańsze obiekty (1* i 2*) oraz, w największym stopniu, obiekty nieskategoryzowane, których udział wzrósł o 2,28 p.p. do poziomu 14,37 proc..

Październik okazał się miesiącem, w którym zaobserwowano zwiększone zainteresowanie noclegami w Trójmieście w porównaniu do roku ubiegłego. W Gdańsku, w ujęciu r/r, liczba rezerwacji wzrosła o 25 proc., w Gdyni o 58,3 proc., zaś w Sopocie o 26,6 proc.. Na tle innych popularnych destynacji były to wzrosty ponadprzeciętne. Liczba noclegów w najpopularniejszym mieście, Warszawie, wzrosła w tym samym czasie o 8,5 proc..

Na przeciwnym biegunie znalazły się takie miasta jak Szczecin, Bydgoszcz, czy też Lublin, w przypadku których zanotowano znaczące spadki w liczbie rezerwacji w ujęciu r/r. Szczecin był wybierany 17,2 proc. rzadziej niż rok wcześniej, Bydgoszcz 14,6 proc., natomiast liczba wykupionych noclegów w Lublinie spadła o 18,8 proc..

W analizowanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 8,6 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o 1,8 dnia w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (18 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (niecałe 5 dni przed rozpoczęciem pobytu).