Grupa Kapitałowa PPL podsumowuje wyniki finansowe PHZ Baltona S.A. 35,6 mln zł zysku netto w 2022

Fot. Materiały prasowe

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zamknęło rok 2022 z rekordowym wynikiem 35,6 mln zł zysku netto. Rezultat był możliwy dzięki przeprowadzeniu i zakończeniu procesu restrukturyzacji, po przejęciu spółki przez Grupę Kapitałową PPL. Wyniki pierwszego półrocza również jednoznacznie wskazują na wzrosty przychodów.

Baltona po okresie restrukturyzacji, która rozpoczęła się z chwilą przejęcia nadzoru przez PPL, umacnia swoją pozycję na polskim rynku.

„W ubiegłym roku Baltona wypracowała 35,6 mln zł. zysku netto. Jest to doskonały wynik, zwłaszcza jeśli odniesiemy go do 60,6 mln zł. straty w przedpandemicznym 2019 roku. Wskazuje to, że kierunek zmian i rozwoju, jaki wytyczyliśmy jest słuszny i przynosi efekty. Potwierdzają to także dane tegoroczne. W pierwszym półroczu 2023 roku przychody Baltony wzrosły do 379,2 mln zł., czyli o 44 proc. rok do roku” – podkreśla Bogdan Romaniuk, członek zarządu PHZ Baltona S.A.

Fot. Materiały prasowe

Po pierwsze – restrukturyzacja

Firma weszła do Grupy Kapitałowej PPL w 2020 roku. Od tego momentu rozpoczął się proces restrukturyzacji firmy oraz jej zobowiązań finansowych, konsolidacji, odbudowy znaczenia i wartości marki.

„Przejmując Baltonę, musieliśmy zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Najważniejsze z nich to znaczne zadłużenie spółki, brak klarownej strategii oraz nieefektywna struktura. By ratować firmę, musieliśmy także pozyskać odpowiednich menedżerów. Pierwszym krokiem było powołanie nowego zarządu, w którego skład weszli doświadczeni menedżerowie z branży handlowej. Wspólnie z nowym zarządem, który zawsze mógł liczyć na nasze pełne wsparcie, wyznaczyliśmy cele i uporządkowaliśmy strukturę” – mówi Stanisław Wojtera, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

Baltona jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw, założonym zaraz po II wojnie światowej. Funkcjonuje nieprzerwanie od 77 lat. Od 2020 roku, po około 10 latach przerwy, ponownie należy do Skarbu Państwa.

„Za sprawą PPL i  współpracy z Baltoną, jesteśmy świadkami niezwykłej sytuacji. Prywatna spółka, która została przejęta przez podmiot państwowy rozkwitła i przynosi zyski” – dodaje Stanisław Wojtera.

Fot. Materiały prasowe

Po drugie – modernizacja

Aktualnie firma koncentruje się na trzech filarach biznesowych – sprzedaż detaliczna dla pasażerów (travel retail), gastronomia (F&B) i shipchandling, czyli zaopatrywaniu statków. Baltona zwiększyła  w pierwszej połowie 2023 roku liczbę klientów do ponad 3 mln osób, czyli o +36 proc. w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 roku.

Modernizowane są sklepy bezcłowe i lokale gastronomiczne marki w portach lotniczych: Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin, Warszawa-Radom, Rzeszów-Jasionka (3 kw. 2023) oraz Poznań-Ławica (4 kw. 2023/1 kw. 2024).  W 2023 roku, na inwestycje przeznaczono ponad 32 mln zł.

Baltona zarządza 38 sklepami w Polsce (w tym roku zostanie uruchomiony kolejny sklep na lotnisku w Zielonej Górze). Posiada również trzy punkty za granicą (dwa w Rumunii i jeden we Francji) oraz 14 lokali gastronomicznych. W ramach GK Baltona pracuje aktualnie 745 osób.