Grecos wśród 1000 firm inspirujących Europę

archiwum Grecosa

Grecos znalazł się wśród „1000 companies to inspire Europe”. Tytuł firmy inspirującej Europę przyznaje London Stock Exchange Group. Giełda w Londynie wyróżnia unijne przedsiębiorstwa, które dynamicznie się rozwijają, już odnoszą sukcesy, ale jednocześnie wciąż mają potencjał do dużego wzrostu. Polski touroperator trafił do tego wyjątkowego grona już drugi raz.

Raport przygotowany przez London Stock Exchange Group ujmuje tysiąc małych i średnich firm z obszaru Unii Europejskiej, które rokują jeszcze lepsze wyniki. Według autorów zestawienia te przedsiębiorstwa będą miały duży wpływ na ekonomiczną przyszłość Starego Kontynentu.

Wojciech Skoczyński, prezes Grecosa, powiedział: „Przyjmuję ten tytuł jako potwierdzenie, że obraliśmy dobrą drogę dla naszego. Zainspirowaliśmy się Grecją i wyspecjalizowaliśmy się w organizowaniu wakacji w tym kraju. Ta specjalizacja pozwala nam na osiągniecie pozycji jednego z liderów turystycznych w Polsce. Okazuje się też, że jesteśmy w stanie inspirować innych. Nie ukrywam, że takie wyróżnienie pozwala poczuć dumę całemu zespołowi Grecosa, czyli ponad 200 świetnym ludziom, którzy organizują Polakom wielkie greckie wakacje.”

Rosnące zatrudnienie to jeden z elementów oceny firm wybranych przez autorów listy „1000 companies to inspire Europe”.

London Stock Exchange Group wśród tysiąca podmiotów z 28 unijnych krajów wskazała w tym roku 30 polskich przedsiębiorstw, a wyróżnienia zostały wręczone 25 września w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, skomentował: „Ten tysiąc małych i średnich firm napełnia mnie optymizmem co do przyszłości europejskich przedsiębiorców. To też jednak wskazanie wyzwań, przed którymi stoimy, by zapewnić tym przedsiębiorstwom warunki dla wzrostu i wykorzystania ich całego potencjału. Nasz cel jest jasny – potrzebujemy takich innowacyjnych firm w Europie by uczestniczyć w globalnej rywalizacji gospodarczej.”

Wyróżnione firmy zatrudniają ponad 325 tysięcy pracowników i rosną w średnim tempie rocznym 24 procent (w ciągu ostatnich 3 lat).

Nikhil Rathi, dyrektor generalny London Stock Exchange i dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego London Stock Exchange Group, podkreślił: „Jesteśmy dumni, że możemy wskazać najdynamiczniejsze i najszybciej rosnące europejskie firmy o dużym potencjale wzrostu. Przy bezrobociu wśród młodzieży w UE przekraczającym 15 proc., potencjał firm takich, jak te ujęte w raporcie, daje przyszłość następnemu pokoleniu młodych ludzi i pomaga w transformacji europejskiej gospodarki.”

Grecos znalazł się na liście „1000 firm inspirujących Europę” drugi raz, bo touroperator został doceniony również dwa lata temu. W 2017 firma z Poznania przekroczyła 500 mln złotych przychodu i obsłużyła 188 tysięcy klientów w jednym sezonie. W bieżącym roku wakacje z Grecosem wybierze ponad 200 tysięcy osób.