Grecja to królestwo wina. Poznaj główne greckie odmiany winogron od A do…X

wina Grecji Naousa Dalamaras Merakos
wina Grecji Naousa Dalamaras Merakos

Produkcja wina w Grecji była i nadal jest jedną z największych, najważniejszych i najbardziej imponujących na świecie. Greckie odmiany wina, którymi cieszą się nie tylko szczęśliwi mieszkańcy, są również eksportowane na rynki międzynarodowe, docierając do odległych cywilizacji i zdobywając uznanie, uznanie i liczne nagrody.

Oprócz wschodzących greckich winorośli i ich sztandarowych odmian (Assyrtiko, Moschofilero, Agiorgitiko i Xinomavro) istnieją również praktycznie setki innych greckich odmian winorośli.

Oto przewodnik po najpopularniejszych greckich odmianach wina, które warto spróbować podczas wizyty w Grecji!

Winnica Grabes na Calkidiki
Winnica Grabes na Calkidiki

Agiorgitiko

Król czerwonych winogron na Peloponezie – Agiorgitiko jest uprawiany w Nemea. Produkuje się z niego wina o głębokim czerwonym kolorze, z wyraźnym smakiem agrestu i jeżyny oraz bogatą, dojrzałą, aksamitną, soczystą konsystencją. Młode miękkie wina Agiorgitiko są owocowe i można cieszyć się nimi od najmłodszych lat. Mają też potencjał do długotrwałego przechowywania w piwnicach (5-10 lat).

Assyrtiko

Assyrtiko to najszlachetniejsza biała odmiana występująca w greckich winnicach, a jej uprawy skoncentrowane są na Cykladach. Szczep ten z powodzeniem migrował też na Chalkidiki, Epanomi, Drama i górę Pangeo w północnej Grecji, a także na Peloponez. Zachowuje wysoką kwasowość nawet w pełnej dojrzałości. Wina z niego są bogate i orzeźwiające o chrupiącej kwasowości i doskonałej mineralności. Aromaty wina przywodzą na myśl cytrusy, kwiaty cytryny, skórkę pomarańczy i grejpfruta.

Wina Imathia Naousa
Wina Imathia Naousa / fot. P. Merakos

Athiri

To kolejne białe winogrono spotykane na wyspach w południowej części Morza Egejskiego i na Chalkidiki we wschodniej Macedonii. Wino charakteryzuje się łagodnym aromatem cytrusów i żółtych owoców.

Debina

Biała odmiana z Epiru, której centrum uprawy znajduje się w Zitsa, w prefekturze Ioannina. Wina z niej to przede wszystkim owocowość. Charakteryzują się orzeźwiającą kwasowością. Debina ma duży potencjał do produkcji win musujących.

Restauracja na Santorini, fot. Merakos”
Restauracja na Santorini / fot. Merakos

Liatiko

Liatiko, ekskluzywne grono kreteńskie, uważane jest za jedną z najstarszych greckich odmian. Dojrzewa w lipcu, stąd jego nazwa, będąca skrótem od „Juliatiko”. Liatiko to odmiana o wysokim potencjale alkoholowym, która najlepiej pokazuje swoje właściwości, gdy jest wystarczająco dojrzała.

Limnio

Limnio to starożytna odmiana czerwonych winogron z wyspy Limnos. Odwoływali się do niej Arystoteles i inni starożytni pisarze. Obecnie uprawia się ją nie tylko na Limnos, ale także na Chalkidiki i ogólnie w północnej Grecji, gdzie produkuje wspaniałe czerwone, mocne wino o egzotycznym zapachu fiołków po opady i aromat wiśni.

Malagousia

Ta subtelna grecka biała odmiana jest prawdopodobnie spokrewniona ze słynnym średniowiecznym winem „Malvasia”. Uratowano je od zapomnienia dzięki dalekowzroczności niektórych greckich producentów, którzy wierzyli w wino. Pochwały krytyków i entuzjastyczne reakcje konsumentów więcej niż uzasadniały ich przenikliwość. Wina Malagousia mają silny bukiet i piżmowy aromat, pozostawiając w ustach łagodny, pieprzny smak.

Leros Milos
Leros Milos / fot. P. Merakos

Savvatiano

Odmiana pochodząca z Grecji kontynentalnej, której uprawa koncentruje się na regionie Attyki. Produkuje się z niej wina o aromatach żółtych owoców i niskiej kwasowości.

Kotsifali

Kotsifali, czerwone grono kreteńskie, daje wina znane z cudownie soczystego smaku, jaskrawoczerwonego koloru i dobrego chwytu na podniebieniu. Zwykle miesza się go z Mantilarią, innym czerwonym winogronem z wyspy.

Xinomavro

Najbardziej wyróżniająca się czerwona odmiana północnej Grecji. Dobrze znosi klimat kontynentalny i jest uprawiana w większej liczbie regionów niż jakakolwiek inna odmiana w Grecji. Jej winogrona mają intensywnie kwaśny smak, nawet gdy są dojrzałe.

Wasze zdrowie!

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr