Grecja otworzy hotele 1 czerwca, a granice jeszcze tego lata

Grecja otworzy hotele granice
Santorini / fot. Jonathan Gallegos / Unsplash

Plan stopniowego otwierania poszczególnych dziedzin życia w Grecji zaprezentował premier Kyriakos Mitsotakis. Wieloetapowy program zakłada, że od 1 czerwca uruchomione zostaną hotele. Grecy podkreślają, że ruch turystyczny powinien być przywracany jak najszybciej, planują latem otworzyć granice dla większości krajów UE.

Od 4 maja w Grecji zniesiona będzie część restrykcji, a premier Kyriakos Mitsotakis nakreślił, jak przebiegać będą kolejne etapy rozmrażania gospodarki. W pierwszej kolejności otwarta zostanie większa liczba sklepów, w tym księgarnie, a także zakładów, np. fryzjerskich.

Stopniowe wychodzenie z kwarantanny

Jak podaje Reuters, W Grecji zanotowano do tej pory 2566 przypadków koronawirusa, zmarło 138 osób, czyli o wiele mniej niż w innych krajach Europy. Rząd przypisuje to częściowo szybkiemu wprowadzeniu restrykcji dotyczących życia publicznego.

Jednak wprowadzone 23 marca ograniczenia spowodowały znaczne spustoszenie w gospodarce kraju, który dopiero co wyszedł z niedawnej zapaści ekonomicznej. Oczekiwano, że rok 2020 będzie kolejnym okresem wzrostu, tymczasem na skutek epidemii Grecy spodziewają się 10-procentowej recesji.

„To nie jest jeszcze epilog tej przygody, lecz jej kontynuacja. Wyjście z kwarantanny będzie się odbywało krok po kroku. Nikt nie może wykluczyć ryzyka, że zagrożenie powróci. Powrót do normalnego życia nie może prowadzić do nawrotu epidemii” – powiedział Kyriakos Mitsotakis w telewizyjnym orędziu.

Grecja czeka na powrót turystów

Choć spora część restrykcji zostanie zniesiona już 4 maja, na pierwszym etapie nie będzie jeszcze można podróżować po kraju. Szkoły będą stopniowo otwierane począwszy od 11 maja.

Znaczna część greckiego biznesu czeka jednak na powrót turystyki, która jest filarem gospodarki kraju. Branża ucierpiała znacznie na braku napływu turystów zagranicznych. Sekretarz stanu Giorgos Gerapetritis zapowiedział, że kraj otworzy latem granice dla turystów zagranicznych, jednak konkrety są nadal ustalane. Niewykluczone, że aby wjechać do Grecji trzeba będzie posiadać jakiegoś rodzaju zaświadczenie o tym, że nie jest się nosicielem wirusa.

Większość obywateli UE z pozwoleniem na wjazd

Premier Kyriakos Mitsotakis zapowiedział natomiast, że granice kraju pozostaną zamknięte dla przyjezdnych spoza UE, w tym dla Stanów Zjednoczonych, a także dla niektórych państw wspólnoty: Włoch i Hiszpanii. Nie zapowiedziano, kiedy te ograniczenia mają zostać zdjęte.

1 czerwca otwarte zostaną całoroczne hotele, restauracje, kawiarnie i centra handlowe. Będą jednak obowiązywały zasady dystansu społecznego, a obsługa będzie musiała pracować w maseczkach ochronnych.

W Grecji co piąty aktywny zawodowo zatrudniony jest w turystyce, a przychody z tego sektora wynosiły w 2019 roku 18 mld euro. Grecję odwiedziło ponad 32 mln turystów. Rząd kraju uważa, że jest kluczowe, aby Unia Europejska szybko przyjęła wspólny plan otwierania granic i przywracania ruchu turystycznego.

Czytaj także: Czechy otworzyły granice