Grecja – do zakochania jeden krok

Zakochani w Grecji
Na zdjęciu: Zakochani na Santorini. Źródło: Archiwum GNTO

Piękno Grecji jest wyjątkowe: zarazem dziewicze i ponadczasowe. Nie jest zatem niespodzianką, że to właśnie pośród tego niepowtarzalnego krajobrazu narodziła się miłość. Zgodnie z mitologią, Grecja jest przecież miejscem narodzin uskrzydlonego bożka miłości, Erosa, syna Afrodyty: boga, który za sprawą swojego łuku i kołczanu pełnego strzał inspirował przez wieki artystów i pisarzy do wychwalania cnót miłości. Niezależnie od tego, czy szukasz idealnego miejsca na miesiąc miodowy, czy po prostu romantycznej ucieczki, piękno i różnorodność greckiego krajobrazu stanowi najbardziej odpowiednie tło do świętowania Twojej miłości.

“Wzywam potężnego, świętego, upragnionego, słodkiego Erosa,
potężnego łucznika, skrzydlatego, płomiennego i szybkiego w swym biegu,
śpiewającego razem z bogami i śmiertelnymi ludźmi,
zręcznego, o podwójnej naturze, dzierżący klucze do wszystkiego,
powietrznego nieba, morza, ziemi, i jak daleko bogini
wszechrodzicielka dająca zielone plony żywi tchnienie śmiertelnych,
i tak daleko, jak [sięga] szeroki Tartar i szumiące morze;
sam jeden władasz bowiem sterem tego wszystkiego.
Hejże, błogosławiony, przychyl się czystym modłom wyznawców,
zaś obce i podłe żądze oddal od tych oto” – Hymny Orfickie – Hymn do Erosa [58] (tłumaczenie Jacek Dziubiński)

Rethymno_VenetianHarbour_Merakos
Na zdjęciu: Wybrzeże w Rethymno. Źródło: P. Merakos/Archiwum GNTO

Dla tych z Was, którzy poszukują dodatkowej porcji magii dla swojego miesiąca miodowego na tle greckiego słońca, turkusowych plaż, aksamitnych piasków i roziskrzonych nocy o kosmopolitycznym charakterze, greckie wyspy to idealny wybór. Niezapomniane wrażenia z całą pewnością zagwarantują romantyczne spacery brzegiem morza, jak również kulinarne doznania z najwyższe półki przy świetle świec oraz łagodnym blasku letniego księżyca. Santorini, Mykonos i Korfu to najpopularniejsze kierunki na miesiąc miodowy lub rejs z romantycznym motywem w roli głównej. To tylko sugestia, gdyż oszałamiający wybór jaki zapewniają wyspy Mórz Egejskiego i Jońskiego z pewnością zadowoli wszystkich spragnionych wypoczynku ze swoją drugą połówką.

Czas obszedł się stosunkowo łaskawie z greckimi zamkami, przez co są one cały czas dostępne dla zwiedzających, którzy chcieliby wybrać się w podróż w czasie do czasów Średniowiecza i odetchnąć atmosferą ich legend i podań. Spacerując po ich brukowanych uliczkach można dać się ponieść fantazji i poczuć magię przeszłości, przenosząc się do czasów, w których szlachetni rycerze pozdrawiali młode damy machające im z balkonów swoich wież. Odwiedź zatem imponującą Mystrę, poddaj się nieodpartemu urokowi Monemwazji i zobacz, jak legendy wydają się powracać do życia na zamkowym starym mieście w Rodos

Rhodes_LindosAcropolis_Merakos
Na zdjęciu: Akropolis w Lindos, Rodos. Źródło: P. Merakos /Archiwum GNTO

Jeśli natomiast preferujesz zgiełk i puls wielkich miast, Grecja również Cię nie zawiedzie. Greckie miasta mają do zaoferowania zakochanym błogie, niezapomniane spacery pod w ramię monumentalnymi alejami, wąskimi uliczkami czy pełnymi orzeźwiającej bryzy nadmorskimi deptakami… Co powiesz na dodatkowy akcent romantyzmu? Sprawdź jak prezentuje się miasto z lotu ptaka punktu widokowego na szczycie wzgórza; wypij kieliszek wina w urokliwej knajpce; delektuj się wyśmienitą grecką kuchnią przy świecach lub poszukaj pięknego, odosobnionego kina, aby obejrzeć romantyczny film!

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej, źródło: http://www.visitgreece.gr

Logo Grecji