Grecja – czarująca kraina Tracji

Evros Petrota
Evros, Petrota / fot. Y. Skoulas / źródło: www.visitgreece.gr

Odwiedź krainę Orfeusza, czarującą Trację, region Grecji o dziewiczej, niezwykle bogatej przyrodzie, uznawany za jeden z najbardziej atrakcyjnych i interesujących zakątków kraju.

Przepiękne pasmo górskie Rodopów, malownicze rzeki Evros, Nestos i Arda, jeziora Vistonida i Ismarida, słynne na całym świecie siedliska przyrodnicze w Dadii i Delcie Evros, a także żyzne równiny, gęste lasy i niekończące się plaże składają się w jeden, urzekający i inspirujący krajobraz.

Tracja Jaskinia Cyklopa
Tracja, Jaskinia Cyklopa na wybrzeżu Makri / fot. Y. Skoulas / źródło: www.visitgreece.gr

Miłośnicy historii znajdą tu liczne stanowiska archeologiczne, zabytki epoki bizantyjskiej, średniowiecznej i osmańskiej oraz bogate dziedzictwo kulturowe, które charakteryzuje się harmonijnym współistnieniem elementów tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej.
Tu również znajduje się słynny Las Dadia. Las wywodzi swą nazwę od malowniczej wioski Dadia, położonej 67 km. na północ od miasta Alexandropolis, w regionie Tracji, gdzie rozpoczynają się leśne ostępy. Imponująca i tajemnicza sceneria zielonego puszczańskiego świata Lasu Dadia urzeka wszystkich odwiedzających to miejsce. Wystarczy ruszyć jedną z licznych ścieżek wiodących przez cieniste sosnowe bory i urokliwe, skąpane w słońcu górskie zbocza, by już po chwili zakochać się w tej olśniewająco pięknej krainie i poczuć ożywcze tchnienie dziewiczej przyrody. Las Dadia to kwintesencja przyrodniczego bogactwa północnej Grecji. Niczym nieokiełznana morska kipiel, zielona fala lasu wspina się i rozlewa na szczytach znanych jako „Góry Evrosu”, stanowiących przedgórze pasma Rodopów. O wyjątkowości tego miejsca w dużej mierze stanowi właśnie jego szczególne położenie na skrzyżowaniu dróg łączących Europę i Azję, tuż na skraju najbardziej wysuniętego na wschód szlaku migracji wielu gatunków ptaków. Las Dadia stał się więc bezpieczną ostoją dla ptactwa, w szczególności ptaków drapieżnych, oraz niezliczonej rzeszy dzikiej zwierzyny.

Tracja, Avantas, Evros
Tracja, Avantas, Evros / fot. Y. Skoulas / źródło: www.visitgreece.gr

Podczas kolejnej podróży do Grecji warto wybrać ten kierunek i poznać region Tracji, oferujący odwiedzającym szeroką gamę aktywności związanych z turystyką górską oraz wypoczynkiem nad morzem.

Tracja, plaża Maronia
Tracja, plaża nieopodal Maronii / fot. Y. Skoulas / źródło: www.visitgreece.gr

 

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr