Google – trendy w wyszukiwanych miejscach na wakacje. Energylandia znów na pierwszym miejscu

Jak podało Google, liczba wyszukiwań noclegów w maju wzrosła o 40 proc. w skali rok do roku. Natomiast hasła dotyczące lotów była znacznie wyższa niż w latach przed pandemią. O wiele chętniej niż rok temu wybieramy też podróże zagraniczne niż krajowe.

Zniesienie ograniczeń w podróżowaniu za granicę i chęć zaplanowania przez Polki i Polaków urlopu wywołały w ostatnim czasie prawdziwy boom na wyszukiwania związane z wakacyjnymi podróżami i turystyką. Wyszukiwania związane z podróżami w Google w maju 2022 przewyższyły poziom wyszukiwań z czasu przed pandemią, czyli z lipca 2019. Czy oznacza to powrót do podróży sprzed pandemii?

Noclegi i loty

W maju 2022, Polki i Polacy znacznie częściej szukali zarówno noclegów na wakacje (wzrost o 40 proc. w maju w skali rok do roku), jak i lotów (wzrost o 20 proc. w maju 2022 w skali rok do roku). Co więcej, o 45 proc. wzrosła liczba wyszukiwań lotów (porównując maj 2022 do maja 2019, czyli do czasu jeszcze przed pandemią).

„Już rok temu widzieliśmy znaczącą zmianę trendu w preferencjach Polek i Polaków co do wyboru kierunków wakacyjnych w porównaniu do pierwszych, “pandemicznych” wakacji w 2020. Pojawiło się większe zainteresowanie podróżami lotniczymi oraz coraz chętniej planowane były podróże zagraniczne. Dziś z pewnością możemy potwierdzić hipotezę, że w pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń Polki i Polacy wrócą do przedpandemicznych przyzwyczajeń i będą przypominały bardziej 2019 rok niż poprzednie lata w trakcie pandemii. Mówi o tym na pewno wielkość wyszukiwań związanych z lotami, która w maju 2022 już przekroczyła rekordowy poziom z lipca 2019” – komentuje Jacek Bisiński, travel industry manager w Google.

Energylandia znów numerem jeden

Wakacyjne planowanie sprzyja też wyszukiwaniu i sprawdzaniu atrakcji turystycznych w różnych regionach. W maju tego roku hasła powiązane z atrakcjami turystycznymi były wyszukiwane przez Polki i Polaków o 20 proc. częściej niż w roku ubiegłym. Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych kolejny raz prym wiedzie Energylandia. Wśród topowych 10 lokalizacji znalazły się także: Zakopane, Park wodny Suntago, Szklarska Poręba, Kazimierz Dolny, Karpacz, Zoo we Wrocławiu, Kołobrzeg, Szczyrk i Bieszczady.

Włochy, Grecja i Hiszpania, czyli śródziemnomorskie wakacje

W maju 2022 roku 55 proc. wyszukiwań związanych z podróżami w Polsce dotyczyło lokalizacji w naszym kraju, a kierunki zagraniczne stanowiły 45 proc. Liczby te praktycznie pokrywają się z danymi sprzed pandemii, czyli z 2019 roku: wtedy podróże krajowe stanowiły 56 proc. wyszukiwań, a zagraniczne – 44 proc. Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 obserwowaliśmy zmianę – wtedy lokalizacje w Polsce zdecydowanie dominowały nad tymi zagranicznymi i stanowiły ponad 60 proc. wszystkich wyszukiwań lokalizacji wakacyjnych.

„Wyszukiwania w Google wskazują, że zachowania podróżnicze Polek i Polaków w kontekście turystyki lokalnej w porównaniu do zagranicznej wróciły do poziomu sprzed pandemii” – komentuje Jacek Bisiński.

„Co więcej, hasło “tanie loty” cieszy się zainteresowaniem na niespotykanym dotąd poziomie: w maju 2022 jego popularność wzrosła o 138 proc. w zestawieniu rok do roku” – dodaje.

Jakie kierunki zagraniczne cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem w 2022 roku? W czołówce znalazły się kolejno: Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja oraz Chorwacja. Kraje takie jak Egipt, Malediwy czy Dominikana, które w czasie pandemii zyskały na popularności ze względu na brak obowiązujących obostrzeń dotyczących wjazdu, powróciły na miejsca sprzed pandemii: czyli kolejno na 13., 34. i 41. miejsca.