Google i eSky.pl: Polacy na narty najchętniej wybierają Włochy i Słowację

fot. Maarten Duineveld / unsplash

Tegoroczny sezon zimowy trwa w najlepsze, a Polacy coraz chętniej spędzają ferie na stokach narciarskich. Według danych Google, chociaż dużą popularnością cieszą się polskie miejscowości, takie jak Zakopane czy Karpacz, to największe zainteresowanie Polaków wzbudzają Włochy, a konkretniej włoska część Alp.

Z analizy trendów w wyszukiwarce, przygotowanej przez Google, wynika, że pomimo wciąż panującej pandemii, wiele osób postanowiło nie rezygnować z tegorocznych wyjazdów, także w trakcie świątecznej przerwy lub ferii zimowych. Listy polskich miast wyszukiwanych zimą przez turystów, a także krajów i stoków zagranicznych, pokazują jakie miejsca użytkownicy najczęściej sprawdzają w tym sezonie. Zebrane dane pochodzą z okresu od 12 listopada 2021 roku do 12 stycznia 2022 roku i dotyczą najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z nartami i feriami zimowymi.

Zakopane na topie

Najczęściej wyszukiwaną przez Polaków miejscowością wśród polskich kurortów zimowych w tym sezonie było Zakopane, a na podium znalazły się również Karpacz (2. miejsce) i Szklarska Poręba (3. miejsce). Wśród popularnych haseł pojawiły się także Białka Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych polskich miejscowości zimą zamykają Szczyrk i Wisła.

Włoskie Val di Sole czy słowacki Chopok?

W tym roku, według danych Google, nastąpił także wzrost zainteresowania Polaków destynacjami zagranicznymi w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród najczęściej wyszukiwanych kierunków  narciarskich wygrywa włoska Val di Sole, a zaraz za nią uplasował się słowacki ośrodek Chopok/ Jasna. Trzecie miejsce to ponownie Włochy i tym razem Livigno. Polacy interesowali się też wyjazdem na narty do Francji – tutaj powodzeniem cieszył się francuski ośrodek Les Trois Vallées. Rzadziej wyszukiwanymi hasłami (ale nadal w top 10) były stoki: Tatranská Lomnica (Słowacja), Zell am See (Austria), Bukovel (Ukraina) oraz Janske Lazne (Czechy).

Polacy szukali w tym okresie w Google szczególnie ośrodków narciarskich w Alpach, a najchętniej tych we Włoszech: Val di Sole oraz Livigno, które znajdują się na szczycie listy – tłumaczy Jacek Bisiński z Google. – To jednak austriackie stacje zajmują aż sześć z dziesięciu topowych pozycji na liście. Wśród nich znajdują się między innymi: Zell am See, Ischgl czy Zillertal Arena. Zestawienie zamykają Solden i Kitzbuhel. Podsumowując, w tym sezonie Polacy najczęściej wyszukiwali w Google ośrodków narciarskich we Włoszech (aż 41,2 proc.). Trochę mniejszym, choć nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Austria (29,2 proc.) i Francja (13,2 proc.) – dodaje.

Z danych eSky.pl wynika, że w tym roku coraz więcej Polaków zdecydowało się na dotarcie do kurortów narciarskich drogą lotniczą. Najczęściej decydują się na podróż lotniczą do jednego z miast narciarskich pary bez dzieci (79 proc.) oraz rodziny z dziećmi w wieku powyżej od 12 do 18 lat (14 proc.).

Linie lotnicze dostrzegły, że klienci są coraz bardziej chętni do “latania” na narty i wprowadziły różnorodne promocje cenowe na bagaż niestandardowy. Jednym z takich przykładów jest polski narodowy przewoźnik, który na wybranych trasach do Włoch czy Szwajcarii obniżył cenę na sprzęt narciarski do symbolicznej złotówki – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Narty w Gruzji nowym trendem

Google przeanalizował również które hasła, związane z feriami zimowymi zyskiwały, a które straciły na popularności w tym sezonie. Szczególną uwagę przyciąga hasło “narty Gruzja”, które w wyszukiwarce Google zyskało na popularności o 189 proc. w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022 w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma również swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. W analizowanym okresie wyszukiwania biletów do tej destynacji wzrosły o 194 proc. rok do roku, a najpopularniejszym lotniskiem jest Tbilisi – dodaje Antoni Andruszkiewicz z Google.

Szczegółowe listy najpopularniejszych wyszukiwań w Google

Top 10 kurortów narciarskich w Polsce:

 1. Zakopane
 2. Karpacz
 3. Szklarska Poręba
 4. Białka Tatrzańska
 5. Krynica Zdrój
 6. Szczyrk
 7. Wisła
 8. Zieleniec
 9. Czarna Góra
 10. Tylicz

Top 10 kurortów narciarskich za granicą:

 1. Val di Sole
 2. Chopok/Jasna
 3. Livigno
 4. Les Trois Vallées
 5. Tatranska Lomnica
 6. Zell am See
 7. Bukovel
 8. Janske Lazne
 9. Val di Fassa
 10. Ischgl

Top 10 kurortów narciarskich w Alpach:

 1. Val di Sole
 2. Livigno
 3. Les Trois Vallées
 4. Zell am See
 5. Sella Ronda
 6. Ischgl
 7. Zillertal Arena
 8. Schladming
 9. Solden
 10. Kitzbuhel