Główne lotniska i podróż do Korei Południowej

fot. oning / unsplash

Korea Południowa na czas pandemii zamknęła swoje granice dla turystów. Po dwóch latach loty do stolicy tego kraju znów są możliwe. Obecnie z Polski do Korei bez żadnej przesiadki można dostać się dzięki PLL LOT.

Pomimo że Korea Południowa nie znajduje się jeszcze wśród najchętniej odwiedzanych kierunków przez turystów z zachodu, to zyskuje na coraz większej popularności. Pod koniec 2019 roku zaczęło wzrastać zainteresowanie koreańskim kinem, a także zespołami muzycznymi wykonującymi muzykę k-pop.

Bezpośrednie połączenie z pewnością zachęci wielu do podróży do Azji. PLL LOT oferuje wyloty z dziewięciu polskich lotnisk, a średni czas lotu wynosi około 11 godzin. Natomiast bilety można znaleźć w cenie od około 2 tys. w jedną stronę. Szczyt sezonu przypada na styczeń, listopad i grudzień, dlatego najtańszych biletów najlepiej szukać w okolicy marca. Specjalnie z myślą o pasażerach podróżujących na tej trasie LOT wprowadził koreańskie dania do menu. Natomiast w systemie rozrywki pokładowej udostępnione zostały koreańskie filmy.

Międzynarodowy port lotniczy Incheon International Airport

Lotnisko, do którego docierają turyści w większości przypadków, to Incheon International Airport, usytuowane na wyspie Yeongjong-Yongyu. Uznawane jest za jedno z najbardziej zatłoczonych i jednocześnie najbardziej zaawansowanych pod względem technicznym lotnisk na świecie. Jest też nazywane wizytówką różnorodnej koreańskiej kultury. Obiekt jest bardzo dobrze zorganizowany i daje podróżnym do dyspozycji wiele punktów usługowych, m.in.: SPA, pocztę, bank, placówki medyczne lub pralnie. Na terenie lotniska można znaleźć też nietypowe atrakcje, takie jak miniaturowe ogrody czy muzeum.

Port lotniczy położony jest ok. 50 km od stolicy Korei Południowej. Aby się do niej dostać, można skorzystać z kilku opcji przejazdów do miasta. Najpopularniejszy wśród turystów jest przejazd kolejowy. Pociąg Airport Express – AREX pozwala na dotarcie do Seulu w niecałą godzinę.

Lotnisko w Czedżu i port lotniczy Seul-Gimpo

Drugim co do wielkości portem lotniczym jest Seul-Gimpo, który dawniej pełnił funkcję międzynarodowego lotniska Seulu i Korei Południowej. Gimpo zlokalizowane jest po zachodniej części rzeki Han, ok. 17 km od centrum stolicy. Obecnie obsługiwane są na nim loty krajowe, a także loty czterech linii lotniczych do portu lotniczego Tokio-Haneda w Japonii. Odlatują stąd samoloty do Tokio, Pusanu, Kwangju, Ulsanu, Jeonju, Daegu i innych miast koreańskich. Specjalnie dla zagranicznych podróżnych utworzono specjalną aplikację turystyczną, która ma na celu ułatwić poruszanie się po lotnisku.

Natomiast międzynarodowe lotnisko w Czedżu jest trzecim co do wielkości portem lotniczym w Korei Południowej. Posiada jeden terminal i dwa pasy startowe. Do udogodnień na lotnisku należą restauracje, bary i kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kioski z prasą i sklepy wolnocłowe, kantory wymiany walut, bankomaty i placówki bankowe oraz przechowalnia bagażu. Około 20 przewoźników obsługuje loty do i z Międzynarodowego Portu Lotniczego Czedżu. Należą do nich Air Busan, Asiana Airlines, Eastar Jet, Jeju Air, Jin Air, Korean Air i T’way Airlines. Spośród nich największy udział w rynku ma Korean Air. Loty są dostępne do miejsc w Korei Południowej, a także do lotnisk w Chinach, Japonii i na Tajwanie.

Do Korei Południowej można dostać się również na inne mniejsze lotniska takie jak np. w Pusan, Gunsan czy Kwangju. Jednak w większości przypadków będzie wiązało się to z minimalnie jedną przesiadką.

Korea Południowa – miejsca, które warto odwiedzić