Gdzie Polacy spędzą długi weekend i ile przeznaczą na wyjazd? Raport Wakacje.pl

Jakie przewidywanie na weekend czerwcowy ? Istotny wzrost Turcji, pierwsza trójka zgarnia 71 proc. rynku. Większość wybiera all -inclusive

Otwieranie się kolejnych państw i luzowanie koronawirusowych obostrzeń sprawiają, że Polacy coraz śmielej myślą o wyjazdach. Wielu z nas wybierze się na wakacje jeszcze przed wysokim sezonem turystycznym – w trakcie długiego weekendu czerwcowego. Które kierunki cieszą się największą popularnością i ile średnio płacimy za urlop w tym czasie – więcej czy mniej niż przed pandemią? Wakacje.pl przyjrzały się decyzjom Polaków.

W tym roku popularny długi weekend czerwcowy wypada od 3 do 6 czerwca. Dla wielu Polaków, którzy ze względu na obowiązujące w Europie i kraju obostrzenia zrezygnowało z wyjazdów majówkowych, to właśnie ten czas może być okazją na złapanie słońca jeszcze przed szczytem wysokiego sezonu turystycznego.
Gdzie i jak spędzimy czerwcówkę 2021 oraz ile średnio płacimy za wczasy w tym okresie? Eksperci z Wakacje.pl wzięli pod lupę rezerwacje wyjazdów obejmujących długi weekend czerwcowy i porównali je z urlopowymi wyborami Polaków na czerwcówkę 2019.

Wypoczywamy tam, gdzie blisko i ciepło

Wystarczyło wziąć cztery dni urlopu w pracy, by zyskać dziewięć dni wypoczynku i większość osób planujących urlop w czasie długiego weekendu czerwcowego z tego skorzystała. 90 proc. wyjazdów rezerwowanych w tym okresie to właśnie wczasy 7-dniowe lub dłuższe.
Niemal co trzeci Polak, który zaplanował wyjazd w tym czasie, spędzi go na wakacjach w Turcji, co czwarty postawił na Grecję, a co piąty będzie wypoczywał na plażach w Egipcie. Dominacja tych kierunków jest wyraźna – czwarta Hiszpania to wybór 6 proc. rezerwujących, a kolejna w rankingu Polska – 4,8 proc.
W porównaniu do czerwcowych wyborów Polaków w 2019 roku łączny udział pierwszej trójki wzrósł o 19 punktów procentowych – z 52
proc. w 2019 roku do 71 proc. w 2021 roku. Najbardziej „urosła” Turcja – o 13 punktów procentowych, najbardziej spadł – o 10 p.p. – udział
Bułgarii (wybór 3 proc. rezerwujących wyjazd na długi weekend czerwcowy w 2021 roku).
W tym roku więcej osób zdecydowało się też spędzić długi weekend czerwcowy z biurem podróży w Polsce (o 3,77 p.p. więcej niż w 2019 roku), przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim (45 proc.).

Obecnie mamy dużo większy wybór wczasów w kraju z biurem podróży niż jeszcze dwa lata temu. Biura podróży rozszerzyły tę ofertę, tak by jak najlepiej odpowiedzieć na aktualne potrzeby klientów. Również w Wakacje.pl otwieramy się na nowe możliwości i oczekiwania turystów. Proponujemy dziś ok. 3400 ofert kilkunastu różnych biur podróży, od największych i najbardziej znanych na rynku po znacznie mniejsze. Są to pobyty dowolnej długości na terenie całej Polski, w rozmaitych standardach i rodzajach obiektów, w kurortach turystycznych i dużych miastach – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu Wakacje.pl.

Płacimy więcej czy mniej niż przed pandemią?

6 096 zł – tyle średnio przeznaczamy na urlop w okresie tegorocznej czerwcówki. Niewiele mniej,  bo zaledwie 7 złotych, niż w długi weekend czerwcowy w 2019 roku. Średnia wartość rezerwacji jest więc porównywalna. Większe różnice pojawiają się, jeśli spojrzymy, ile na wczasy przed sezonem wydają pary i single, a ile rodziny z dziećmi.
Ponad połowa rezerwujących (55 proc.) zaplanowała w tym roku wyjazd we dwoje i wydaje na niego średnio 5 274 złote – to o 424 zł więcej niż w 2019 roku. Co czwarta rezerwacja obejmująca długi weekend czerwcowy to wyjazd rodzin z dziećmi. Rodzice z jedną pociechą przeznaczają na urlop w tym okresie średnio 6 650 zł (o 226 zł więcej niż w 2019 roku).
O 376 złotych mniej niż przed dwoma laty za wyjazd w czerwcu płacą z kolei rodzice z dwójką dzieci (średnio 8 076 zł), a aż o 1284 zł mniej (średnio 3 778 zł) – single.
Jak nasze wydatki na długi weekend czerwcowy 2021 kształtują się w zależności od wybieranego kierunku? Najwięcej z TOP7 – średnio 6 615 złotych – przeznaczamy na wczasy w Turcji, o 232 zł mniej płacimy za urlop w Grecji, a o 727 zł mniej niż w Turcji – za odpoczynek w Egipcie.
W porównaniu do 2019 roku na wycieczki do tych państw wydajemy średnio nawet 280-700 złotych mniej, ale też tegoroczny długi weekend czerwcowy wypada około dwa tygodnie wcześniej niż przed dwoma laty, a niektóre kraje – tak jak chociażby Grecja – później w tym roku zaczęły sezon turystyczny, co niewątpliwie znajduje odzwierciedlenie w cenie wyjazdów.

Czerwcówka 2021 – TOP kierunki i średnia wartość rezerwacji

Miejsce Kraj Średnia wartość rezerwacji Udział w sprzedaży
1. Turcja 6 615 zł 29%
2. Grecja 6 383 zł 23%
3. Egipt 5 888 zł 19%
4. Hiszpania 6 012 zł 6%
5. Polska 2 111 zł 4,8%
6. Tunezja 4 693 zł 4,7%
7. Bułgaria 2 891 zł 3%

Urlop o wyższym standardzie

Podróż samolotem, wyżywienie all inclusive i wypoczynek w hotelach o standardzie czterech lub pięciu gwiazdek – to dla wielu z nas niezmiennie synonim udanego urlopu za granicą i epidemia koronawirusa tego trendu nie zmieniła.
Aż 93 proc. na urlop w długi weekend czerwcowy poleci samolotem, choć w porównaniu do 2019 roku dwukrotnie wzrósł udział wczasów z dojazdem własnym (6 proc. rezerwacji na czerwcówkę 2021).
Zdecydowana większość Polaków, którzy wyjadą na urlop w długi weekend czerwcowy  – 84 proc. – spędzi go w formule all inclusive. To o 15 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Co 11. klient Wakacje.pl postawił na hotel z opcją HB (śniadania i obiadokolacje), co 23. zarezerwował nocleg z samym śniadaniem.

Z roku na rok zwiększamy standard naszych wakacji. Coraz częściej zamieniamy hotele 3-gwiazdkowe na 4- lub 5-gwiazdkowe, wybieramy obiekty z formułą all inclusive, kompleksami basenów czy atrakcjami dla dzieci, jeśli podróżujemy całymi rodzinami. To szczególnie wygodne w obecnej sytuacji, gdy – ze względu na obostrzenia i zasady sanitarne – w niektórych krajach możemy spotkać się z ograniczeniami w funkcjonowaniu gastronomii. Decydując się na opcję z pełnym wyżywieniem, wszystko mamy zapewnione w hotelu, a to zapewnia nam i wygodę, i komfort wypoczynku – mówi  Jolanta Kołodziejczyk