Gdzie Odys spotkał księżniczkę Nauzykaę, czyli z wizytą na rajskiej wyspie Korfu

Widok na Starą Twierdzę na Korfu
Widok na Starą Twierdzę na Korfu / źródło: GNTO

Z biegiem czasu wyspa Korfu mogła się zmienić, ale wciąż możemy tutaj poczuć ducha jej odległej, wspaniałej przeszłości. Bogate wielokulturowe dziedzictwo, zabytki historyczne, oszałamiający krajobraz naturalny, krystalicznie czyste morza i doskonała pogoda przez cały rok to powody, dla których Korfu jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Morzu Śródziemnym. Ta wyspa oczaruje każdego, kto ją odwiedzi.

Korfu (po grecku Kerkyra), w przeciwieństwie do reszty Grecji, nigdy nie znalazło się pod panowaniem osmańskim. Ze względu na kolejne okresy dominacji Wenecjan, Francuzów i Brytyjczyków na przestrzeni wieków wyspa stała się przede wszystkim częścią świata zachodniego, a nie lewantyńskiego. Ich kultura wywierała w mieście silne wpływy: tu powstał pierwszy Uniwersytet Grecki (Akademia Jońska), pierwsza Orkiestra Filharmoniczna i Szkoła Sztuk Pięknych.

Korfu / żródło” GNTO

Na pięknie zachowanym Starym Mieście Korfu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, renesansowy, barokowy i klasyczny „repertuar” został z powodzeniem przeniesiony do lokalnych tradycji artystycznych. Pałace, twierdze, surowe budynki użyteczności publicznej w unikalny sposób łączą się z linami do suszenia prania w wąskich uliczkach i małych ustronnych placach. Spacerując po kompleksie wąskich brukowanych uliczek ze schodami i sklepionymi przejściami, tzw. „kantounia”, poczujesz się jak w Genui lub Neapolu.

Odkryj najpiękniejsze miejsca w mieście Korfu

Spianada to największy plac na Bałkanach, centrum miasta, ozdobione niezwykłymi dziełami architektury francuskiej z XIX wieku. Tutaj możesz oglądać mecze krykieta lub uczestniczyć w koncertach muzycznych organizowanych przez cały rok. Z kolei Liston to znak firmowy miasta, w którym arystokraci korzystali z wieczornych spacerów. Charakterystyczne arkady tworzą najbardziej romantyczne tło na powitalną filiżankę kawy w jednej z przytulnych kawiarni w mieście.

Charakterystyczne arkady Liston
Charakterystyczne arkady Liston / źródło: GNTO

O bogatej historii wymownie świadczą najważniejsze atrakcje miasta Korfu: imponująca XV-wieczna Stara Twierdza i Nowa Twierdza; Pałac św. Michała i Jerzego w północnej części Spianady, wybudowany podczas okupacji brytyjskiej, a także znaczna liczba kościołów. Najbardziej okazałym z nich jest katedra miejska, kościół św. Spirydona, patrona wyspy, którego relikwie są tu przechowywane. Niezwykle wysoka dzwonnica świątyni z pewnością przywodzi na myśl kościół San Giorgio dei Greci w Wenecji. Co roku odbywają się cztery procesje, podczas których ciało św. Spirydona jest niesione ulicami miasta (w Niedzielę Palmową i Wielkanocną, 11 kwietnia i pierwszą niedzielę listopada). Wszystkie zespoły filharmoniczne miasta towarzyszą procesjom, tworząc niezwykłe, budzące podziw widowisko.

Zwiedź fascynujące muzea miejskie:

  • Muzeum Sztuki Azjatyckiej: jedyne w swoim rodzaju, zostało założone w 1927 roku po przekazaniu 10,5 tys. przedmiotów przez Gregoriosa Manosa. Do 1974 roku było to muzeum sztuki chińskiej i japońskiej, ale potem zostało wzbogacone o inne prywatne kolekcje. Mieści się w Pałacu św. Michała i Jerzego.
  • Muzeum Archeologiczne: Tutaj możesz podziwiać ważne znaleziska ze świątyni Artemidy oraz znaleziska wykopaliskowe ze starożytnego miasta Korfu.
  • Muzeum Bizantyjskie: mieści się w kościele Najświętszej Marii Panny Antivouniotissa i mieści interesującą kolekcję ikon i przedmiotów kościelnych od XV do XIX wieku.
  • Muzeum Banknotów prezentuje kolekcję greckich monet od 1822 roku do dnia dzisiejszego.
  • Muzeum Dionisiosa Solomosa: Narodowy Poeta Grecji opuścił Zakintos i przeniósł się na Korfu, ważne centrum intelektualne Wysp Jońskich w tamtych latach. Solomos żył w stanie narzuconej sobie izolacji, a Korfu zaoferowało mu idealne środowisko do pracy nad poezją. Dziś w jego domu mieści się muzeum poświęcone jego pamięci.

Cztery miejsca położone wokół miasta Korfu było ulubionymi miejscami arystokracji:

  • Pałac Mon Repos został zbudowany przez brytyjskiego komisarza Adamsa jako prezent dla jego żony z Corfiot. Jest to mały, ale piękny pałac z elementami kolonialnymi, który dziś pełni funkcję muzeum. W tym luksusowym mieszkaniu w 1921 roku urodził się książę Filip, książę Edynburga i mąż królowej Elżbiety II. Park wokół pałacu jest idealnym miejscem na długie romantyczne spacery.
  • Kanoni (czyli kanon) z okrągłego tarasu ma niesamowity widok na wyspę Pontikonissi (co oznacza Wyspę Myszy), jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Korfu. Według legendy ta skalista wysepka była statkiem Phaeacian, który został zamieniony w kamień.
  • Paleopolis (w posiadłości Mono Repos) stoi tam, gdzie znajdowała się agora starożytnego miasta Korfu. Podziwiaj pozostałości kilku wzniesionych tam budynków użyteczności publicznej, sanktuariów, warsztatów i rezydencji.
  • Achilleion to bajkowy pałac zbudowany wśród cyprysów i mirtów przez cesarzową Elżbietę Austriacką, która pragnęła uciec z austriackiego dworu. Elżbieta naprawdę zakochała się w wyspie i poświęciła ten pałac Achillesowi, podtrzymując wiarę, że reprezentuje on duszę i sprawiedliwość Grecji.
Miasteczka Korfu
Miasteczka Korfu / żródło: GNTO

Magiczne miejsce przez cały rok

Wyspa, na której Odyseusz spotkał księżniczkę Nauzykaę w jednej z najsłynniejszych scen Odysei Homera, jest magicznym miejscem przez cały rok: kolorowe imprezy muzyczne, uczty kulinarne, festiwale religijne, obchody karnawałowe – znane z głębokich weneckich wpływów – i najradośniejsza Wielkanoc w Grecji, tworzą wykwintną mozaikę przeżyć. Edward Lear obrazowo opisuje magię Korfu:

“Wszystko jak splendor gajów oliwnych i ogrodów pomarańczowych, błękit nieba, fiołek góry, wznoszący się z morza o pawich skrzydłach i zakończony liniami srebrnego śniegu, trudno sobie wyobrazić […]”.

Plaża Kalami na Korfu
Plaża Kalami na Korfu / źródło: GNTO

 

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr