Fru.pl: w październiku ceny biletów spadły średnio o 31 proc. w porównaniu do lata

fot. Eva Darron / unsplash

Eksperci Fru.pl sprawdzili ceny biletów na loty realizowane we wrześniu i październiku oraz porównali je z cenami biletów lotniczych w sezonie (czerwiec-sierpień). Analiza wskazuje, że pod względem finansowym wrzesień to jeszcze przedłużenie sezonu letniego i ceny biletów lotniczych spadły w tym okresie średnio o 9 proc. Dopiero w październiku można zaobserwować na wielu trasach wyraźne spadki cen w porównaniu z sezonem letnim, średnio o 31 proc.

Według informacji udostępnionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, w pierwszym kwartale 2023 roku lotniska w Polsce obsłużyły 9,4 miliona pasażerów. To oznacza wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku oraz wzrost o 65,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie podróżami jest jednym z czynników, który wpływa na wzrosty cen biletów, które nie tylko wróciły do poziomów z 2019 roku, ale też wzrosły.

Wrzesień niekoniecznie tańszy

Dane z platformy do rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl sugerują, że wrzesień nie zawsze jest miesiącem, w którym ceny biletów spadają. Niektóre kierunki we wrześniu potrafią być nawet droższe niż w okresie wakacyjnym. Jednym z powodów, dlaczego ceny pozostają na wysokim poziomie, jest popyt podyktowany chęcią korzystania z wakacji we wrześniu.

“Nasze analizy wskazują, że ceny biletów lotniczych na loty realizowane we wrześniu były średnio o 9 proc. niższe niż bilety kupione na loty w szczycie sezonu. Na przykładzie lotu do Brukseli we wrześniu, w porównaniu do okresu letniego, można zauważyć, że cena była niższa o 9 proc., do Alicante o 17 proc. Co ciekawe, niektóre połączenia były nawet droższe niż w sezonie letnim, na przykład lot do Budapesztu o 46 proc., a do Amsterdamu o 14 proc.” – zauważa Marta Gałuszka, brand manager Fru.pl.

Wyraźniej taniej dopiero w październiku

Dopiero w przypadku lotów w październiku można było zauważyć wyraźne spadki cen biletów w porównaniu do okresu wakacyjnego, średnio o 31 proc. Jednocześnie jesienią pogoda nadal sprzyja, zwłaszcza na południu Europy.

“Na październik mieliśmy okazję znaleźć bilety z Warszawy do popularnych europejskich stolic, takich jak Paryż, Londyn czy Barcelona, w atrakcyjniejszych cenach niż w okresie letnim (od czerwca do sierpnia). Na przykład lot do Paryża kosztował średnio 445 złotych, co oznacza obniżkę o 51 proc. Za 295 zł mogliśmy kupić bilet na październik do Londynu (spadek o 56 proc.) czy za 785 zł do Barcelony (cena niższa o 29 proc.)” – wyjaśnia Gałuszka.

Najlepsze okazje obejmowały między innymi loty do Austrii, np. do Wiednia (268 zł) czy do północnych Włoch – Bolonia (355 zł), gdzie ceny były niższe odpowiednio o 42 proc. i 39 proc. w porównaniu z podróżami w szczycie sezonu. Z Warszawy można było polecieć do stolicy Belgii za średnio 442 zł, co oznacza obniżkę o 34 proc. Podobnie, przelot do Eindhoven w Holandii kosztował 351 zł, co stanowi taki sam procentowy spadek cen.

Największe obniżki dotyczą lotów na północ

Jesienią największe spadki cen biletów widać w przypadku kierunków skandynawskich. Miłośnicy dalekiej północy mogli kupić bilety do Oslo z Warszawy za średnio 178 zł, co oznacza obniżkę aż o 68 proc. w porównaniu z czerwcem, lipcem czy sierpniem tego roku.

Z lotnisk regionalnych, z których podróżowała rekordowa liczba podróżnych w wakacje tego roku, można było polecieć do Londynu (z Poznania) za średnio 232 zł, co stanowiło obniżkę cen o 59 proc. w porównaniu z okresem letnim. Podróżujący w październiku do Aten (z Krakowa) mogli zarezerwować lot o 48 proc. taniej, czyli za średnio 663 zł.

Bilety kupowano z większym wyprzedzeniem

We wrześniu 20 proc. rezerwacji w obrębie Europy dokonano z wyprzedzeniem od 15 do 30 dni, przy czym taki sam odsetek dotyczył podróży planowanych z dwumiesięcznym lub trzymiesięcznym zapasem czasowym (60 dni lub więcej przed datą wylotu). Z danych Fru.pl wynika, że rezerwacje lotów na październik wykazują wyraźny trend planowania podróży z większym wyprzedzeniem. 50 proc. rezerwacji zostało dokonanych z zapasem czasowym wynoszącym od 15 do 45 dni przed datą wylotu. Jesienią klienci nieco rzadziej decydują się na rezerwacje z ponad 60-dniowym wyprzedzeniem (30 proc.). W porównaniu do tegorocznego okresu letniego ten odsetek wynosił odpowiednio 32 proc. i 23 proc.

Podróżni rezerwujący bilety za pośrednictwem Fru.pl we wrześniu i październiku najchętniej odwiedzali Rzym, Alicante, Paryż, Londyn i Barcelonę.